Aktualności

1 marca – Ludzie Teatru w oczami Wojciecha Plewińskiego. Wernisaż.

Wernisaż  prac znanego artysty fotografika odbędzie się w piątek 1 marca 2013 r. o godz. 18.00 w białostockim Ratuszu. Natomiast dzień później w sobotę o godz. 17.00 zapraszamy na autorskie spotkanie z Wojciechem Plewińskim, na którym opowie o swoich spotkaniach z wybitnymi ludźmi teatru. 

Tą niezwykłą wystawę stanowić będą fotografie ludzi teatru, autorstwa wybitnego polskiego fotografika, Wojciecha Plewińskiego– urodzonego w 1928 w Warszawie, absolwenta architektury oraz rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Składać się będzie na nią blisko osiemdziesiąt prac artysty powstałe głównie w latach 1960 – 2000.  Wystawa czynna będzie do końca kwietnia 2013 r.

Przygoda Wojciecha Plewińskiego z profesjonalną fotografią rozpoczęła się w połowie lat 50. Jak wspomina artysta, wszystko zaczęło się podczas spływu kajakowego na Mazurach. Tam wykonane zdjęcia  Wojciech Plewiński wysłał na konkurs fotografii turystycznej i zdobył pierwszą nagrodę.

Jak się potem okazało całe swoje życie poświęcił fotografii. Współpracował z „Przekrojem”, fotografując modę, tworząc portrety,  pejzaże, reportaże. Jest autorem ponad 500 okładek do tego czasopisma z portretami m. in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz, Mai Wodeckiej, Barbary Kwiatkowskiej, Teresy Tuszyńskiej i wielu innych.

Przez wiele lat fotografował ludzi kultury, dokumentował krakowskie życie artystyczne, tworząc portrety m. in. Piotra Skrzyneckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Mrożka, Wisławy Szymborskiej czy Krzysztofa Komedy.

Od 1959 r. kiedy rozpoczął współpracę z Teatrem Starym w Krakowie, to własnie teatr zajął w twórczości artysty szczególne miejsce. To własnie tam przez 40 lat fotografował niemal wszystkie spektakle  – legendarne inscenizacje Lidii Zamkow, Konrada Swinarskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Jarockiego, Zygmunta Hübnera, Józefa
Szajny, Jerzego Grzegorzewskiego, Krystiana Lupy.

Wojciech Plewiński współpracował z wieloma teatrami z całej Polski. W sumie wykonał dokumentację fotograficzną ok. 700 spektakli.

 

Data: otwarcie wystawy 1.03.2013 roku o godz. 18.00.

Wystawa czynna od 1.03. – 30.04.2013 r.

Miejsce:  Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Ratusz, Rynek Kościuszki 10.

 

Przykładowe prace Wojciecha Plewińskiego:

 

Możesz również polubić…