Kino

18 marca – Historie kuchenne, nowy cykl filmowy w Famie.

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na premierową odsłonę nowego cyklu „Historie kuchenne”, w którym będzie prezentować ciekawe filmy skierowane do amatorów i pasjonatów sztuki kulinarnej.

Organizatorzy podczas swoich pokazów chcą promować ideę Slow Food, międzynarodowej organizacji, która określa swój cel jako: „ochrona prawa do smaku”, wspierając regionalnych producentów żywności żywności tradycyjnej, zdrowej i  zagrożonej zniknięciem w wyniku coraz bardziej natarczywej ekspansji tego, co na całym świecie znane jest jako fast food.

Hasłem pokazów w ramach cyklu filmowego będzie odkrywanie smaków zamiast biernego ich przyjmowania.

Jako pierwszy zostanie pokazany film (18 marca 2013, godz. 18.00) Macieja Kowalczuka – Wtajemniczeni. Po pokazie przewidziano dyskusję z reżyserem oraz degustację regionalnych podlaskich smakołyków.

O filmie:

Wtajemniczeni:  film dokumentalny, prod. Polska, 2012, Film Produkcja/Canal+ Cyfrowy

Czy jest coś, co łączy awangardowych szefów kuchni z restauracji ozdobionych po trzykroć gwiazdkami Michelina i panią Teresę, która wyrabia sękacze w przyczepie kempingowej na Wigrach? Czy René Redzepi z kopenhaskiej Nomy, po raz trzeci uznany za najlepszego kucharza świata, może mieć coś wspólnego z panem Karolem, jednym z ostatnich młynarzy na Suwalszczyźnie, mielącym ziarno w młynie ręcznie wykonanym przez jego ponad siedemdziesięcioletniego ojca? Czy Albert Adria, niegdyś z kultowej restauracji elBulli, a dzisiaj z barcelońskiej Tickets I 41°, to zupełnie inny kulinarnie biegun, niż pszczelarz spod Puńska, bachanowski producent serów lub piekarz z Bargłowa? Oraz czy Inaki Aizpitarte, niepokorny Bask szefujący radykalnie nowatorskiemu, paryskiemu bistro Chateaubriand, znalazłby wspólny język z panem Markiem wędzącym ryby w Czerwonym Folwarku lub panią Krystyną z Oklin, która podjęła się wykonania tradycyjnego, ponad dwudziestokilogramowego kindziuka, jakiego na Suwalszczyźnie nie robiono od pół wieku? Odpowiedzi są tylko dla wtajemniczonych.  (tekst pochodzi z www.kuchniaplus.pl)

 

Data: 18.03.2013 r. godz. 18.00.

Miejsce: Klub FAMA.

Wstęp:8 zł, emeryci, licealiści i studenci oraz posiadacze biletów z cyklu CIEKAWI ŚWIATA: 5 zł

Zdjęcie: pochodzi ze strony Cook It Raw Poland.

Możesz również polubić…