Wydarzenia

3-7.06. – Dni Azjatyckie.

Podlaskie Stowarzyszenie Miłośników Anime i Mangi „Sakura no Ki” oraz Koło Naukowe Socjologów zapraszają na Dnie Azjatyckie.W ramach zaplanowanych wydarzeń odbędzie się szereg wykładów nt życia i kultury Korei oraz Japonii. W programie również pokazy zdjęć oraz relacje z podróży do tych krajów białostockich miłośników podróży.

Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie poniżej.

W programie wykłady:

1. Korea Północna – ewolucja reżimu

Wykład, poza historią powstania i rozwoju Korei Północnej, skupi się na opisaniu początków reżimu, doktrynie izolacji od informacji i modyfikacji informacji zewnętrznej oraz na zmianach znaczenia faktów wewnątrz kraju. Prowadzący postara się odpowiedzieć na pytania; jak przywódca staje się bogiem?, jak czarny rynek i zagraniczna waluta wpływa na „idealny ustrój”?, czy możliwe jest wyjście z tego ustroju?

Czas trwania: 2 godziny, sala 108A
Prowadzący: mgr Grzegorz Kulesza

2. Mitologia japońska

Kultura Japonii dla Europejczyków wydaje się egzotyczna i tajemnicza. U jej podstaw leżą wierzenia, będące połączeniem rodzimego sintoizmu oraz buddyzmu i taoizmu. Na tym wykładzie dowiesz się m.in. jak mieszkańcy Kraju Wschodzącego Słońca wyobrażają sobie powstanie świata, czemu Słońce nigdy nie spotyka się z Księżycem oraz dlaczego lisy przybierają ludzka postać.

Czas trwania: 1 godzina, sala 108A
Prowadzące: Aleksandra Barańska, Katarzyna Kruk

3. Czego boją się Japończycy? Strach i horror w Japonii

Chciałbyś się przenieść w bajeczny świat pełen rozmaitych bóstw, duchów oraz demonów? Dowiedzieć się, co przeraża Japończyków i zbliżyć się do zrozumienia ich mentalności? Poznać Japońskie horrory i legendy? Tego wszystkiego, i wielu innych rzeczy dowiecie się na naszym panelu!

Czas trwania: 1,5 godziny, sala 108A
Prowadzący: Julia Polecka i Tomasz Pańkowski

4. Samurajowie – fakty historyczne i kodeks busido

Na wykładzie zostaną omówione epoki, które były najważniejsze w historii istnienia samurajów. Będzie można dowiedzieć się, czym jest kodeks busido i jak japońscy wojownicy się do niego odnosili. Opisany zostanie najbardziej intrygujący samurajski rytuał, czyli seppuku. Omówiona zostanie także postać Miyamoto Musashiego oraz zostanie powiedziane kilka słów na temat zakłamań dotyczących dzisiejszego spojrzenia na samuraja.

Czas trwania: 1 godzina, sala 108A
Prowadzący: Michał Mikita

5. Japoński w miesiąc

Wykład ma na celu przybliżenie, w jaki sposób najefektywniej można nauczyć się języka obcego oraz gdzie szukać najlepszych materiałów. W czasie prezentacji ocenimy skuteczność i łatwość w przyswajaniu poszczególnych dziedzin wiedzy lingwistycznej, pokazany też zostanie błyskawiczny sposób nauki hiragany. Zostaną również przybliżone trudności związane z nauką języka – problemy z wymową, pisownią jak również z samozaparciem.

Czas trwania: 1,5 godziny, sala 108A
Prowadzący: Aleksandra Barańska, Czarek Połuszejko, Daniel Kosiński, Grzegorz Kulesza, Małgorzata Dąbrowska

6. Japońskie nowinki technologiczne

Często słyszysz o wysokim zaawansowaniu technologicznym Japończyków i nie wiesz, z czego to wynika? Interesują Cię ciekawe gadżety i wynalazki? A może szukasz urządzeń do tej pory istniejących tylko w „science-fiction”? Jeśli tak, ten panel jest właśnie dla Ciebie!

Czas trwania: 1 godzina, sala 36
Prowadzący: Marcin Suprun
7. Relacja z pobytu w Korei Południowej
Miesiąc w Korei to dużo, czy mało? Ile można przez ten czas zobaczyć? O swoich wrażeniach i przeżyciach opowie entuzjastka kultury koreańskiej. Wykład zostanie okraszony masą ciekawostek i zdjęć.

Czas trwania: ok. 2 godziny, sala 36
Prowadząca: Karolina Kossuth

8. Tajniki muzyki azjatyckiej

Na wykładzie poruszymy tematy związane z muzyką azjatycką, głównie gatunkami J-pop, J-rock i K-pop. Przedstawimy przeróżne ciekawostki związane z artystami i przybliżymy jak muzyka wpływa na kulturę tamtejszego społeczeństwa. Zobaczymy jak daleko sięga popularność twórców i pokażemy, z jakich utworów śmieją się Polacy. Zapraszamy!

Czas trwania: 1 godzina, sala 38B
Prowadzące: Edyta Wołkowycka, Eliza Lipińska

9. Sztuki walki z Korei i Japonii

Krótka podróż po dziejach orientalnej sztuki wojennej. Kolebka, historia i ewolucja stylów walki na terenie Azji środkowo wschodniej. Najwięksi mistrzowie oraz współczesne formy budo pod lupą.

Czas: 1,5 godziny, sala 38B
Prowadzący: Adam Doroszczyk

Data: 3-7.06.2013 r., godz.: 17:00-20:00

Miejsce: Wydział Historyczno – Socjologiczny UwB, Plac Uniwersytecki 1.

Wstęp: na wszystkie wykłady jest wolny i bezpłatny. Dodatkowo, w ramach „Dni” do obejrzenia będzie dostępna galeria zdjęć z pobytu w Korei Południowej araz Japonii, autorstwa Karoliny Kossuth i Sylwii Mikos oraz mgr Piotra Łapicza.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: http://snk.skyace.org/?-b-dni-azjatyckie-b-%2C150

Możesz również polubić…