Aktualności Wydarzenia

3 marca – Wielki Jarmark Kaziukowy.

Już w niedzielę na placu przed Teatrem Dramatycznym odbędzie się pierwszy w tym roku jarmark! Rękodzieło, sztuka, dobre swojskie jadło, barwne pisanki, piękne palmy, koszyczki, serwetki czy ozdoby to jedne z wielu przedmiotów, które będzie można obejrzeć i kupić już od godzin porannych. Zachęcamy do udziału.

Kaziuk  to wywodzący się z Litwy, odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca). W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Współcześnie to trzydniowy kiermasz odbywający się w różnych miejscach miasta połączony z występami artystycznymi.

Od niedawna organizowane są również w Polsce. Podobnie jak w Wilnie również w Białymstoku będzie można spotkać wiele ciekawych wyrobów rzemiosła ludowego i artystycznego.

W niedzielę, 3 marca, Jarmark rozpocznie się o godz. 8 na placu im. J. Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym i potrwa do godz. 16. Zwiedzający będą mogli kupić artykuły spożywcze oraz rękodzieło ludowe. Ponadto możliwe będzie skosztowanie tradycyjnych przysmaków takich jak chleb ze smalcem, kwas chlebowy czy chleb razowy.

Jarmark odbędzie się w ramach obchodów XIV Dni Kultury Kresowej i Białostockimi Kaziukami – Smakami Kresów.

Organizatorzy:
Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna oddział w Białymstoku www.tpgiw.pl
Fundacja na rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny www.fundacja.sos.pl
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku www.woak.bialystok.pl
przy pomocy Fundacji Polska Pomoc www.polskapomoc.sos.pl

 

Data: 3.03.3013 r., od godz. 8.00 – 16.00.

Miejsce: plac im. J. Piłsudskiego przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku.

 

Możesz również polubić…