Wydarzenia

Bieganie czas zacząć…

„W tym roku zacznę biegać”, „Wreszcie schudnę”  – brzmi znajomo? Lato mija, a tu nic się zmieniło. Podpowiadamy – biegać możesz zacząć już dziś. Tak. Tak. Ten sport nic nie kosztuje, a KAŻDE miastojest idealnym miejscem do biegania.

„Jak zacząć biegać?” Po pierwsze wymierz sobie trasę, jaką będziesz biegała każdego dnia. W prawie każdej w miejscowości znajdziesz jakiś park czy też ścieżki rowerowe, które biegną przez całe miasto. Jest tam mnóstwo biegaczy. Jeśli nie chcesz na początku spotkać znajomych – wybierz trasy z dala od domu np. las pod miastem.

W pierwszym tygodniu treningów powinno biegać się nie więcej niż 15 minut. Liczba treningów w tygodniu, nie powinna być mniejsza niż 3 i nie większa niż 4. Plan treningowy należy planować tak, aby przerwa między jednym i drugim treningiem nie była większa niż 2 dni (czyli nie unikamy takiej sytuacji: biegamy poniedziałek, wtorek, środa i następnie na cztery dni zawieszamy treningi do następnego poniedziałku itd.). Wystarczy biegać trzy tygodnie, a bieganie wejdzie Ci w krew. Weź ze sobą przyjaciółkę lub chłopaka. We dwoje zawsze raźniej!

Ważne jest również to, co jesz przed i po bieganiu. Przed  treningiem możesz zjeść np. ryż brązowy, makaron żytni lub kaszę gryczaną. Ich celem jest dostarczenie energii, która zostanie odpowiednio wykorzystana przez organizm. Natomiast po wysiłku np. słodki jogurt, owocowy shake, które mają  na celu uzupełnienie strat glikogenu.

Częstym pytaniem jest również: „Czy potrzebuję specjalnego sprzętu?” Odpowiedź brzmi – Nie! W sprzedaży jest pełno specjalnej odzieży przeznaczonej do biegania. Jest ona lekka, posiada różne systemy odprowadzające pot i ma wiele innych funkcji. Jednym słowem – każdy znajdzie coś dla siebie. O takim specjalnym sprzęcie można myśleć , gdy będziesz biegać często i dużo. Na początku biegowej kariery nie potrzebujesz tak specjalnego sprzętu. Wystarczy zajrzeć do szafy, na pewno znajdziesz jakieś sportowe rzeczy. Bardzo ważne –warto mieć sportowy stanik, który zapobiegnie zniekształceniom piersi i bólom pleców.

Bieganie nie dość, że jest prostą czynnością, przynosi bardzo dożo korzyści:

– przynosi efekty szybciej niż inne formy aktywności ruchowej,
– nie wymaga od Ciebie wcześniejszego treningu ani drogiego sprzętu,
– to aktywność, którą możemy uprawiać  dosłownie wszędzie,
– uwalnia hormony szczęścia,
– pozwala na wsłuchanie się w swoje myśli i przeprowadzenie wewnętrznego dialogu,
– obniża tętno i ciśnienie tętnicze
– to najbardziej skuteczna pigułka antydepresyjna,
– modeluje sylwetkę
– zwiększa wydajność organizmu,
– spala przeklęty tłuszcz,
– daje mnóstwo energii
– poprawia samopoczucie,
– daje poczucie, że możesz wszystko.

Możesz również polubić…