MAMA i dziecko Na topie Polecamy

Jak mama może zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?

O tym, że na rozwój psychiczny i fizyczny dziecka ma zdecydowany wpływ jego tryb życia od najmłodszych lat, nie trzeba już nikogo przekonywać. Każdy mądry rodzic wie doskonale, że należy zaspokoić jego wszystkie potrzeby: zarówno psychiczne – opiekę, bezpieczeństwo, miłość – jak również i fizyczne – od właściwego odżywiania, przez dach nad głową po wysiłek fizyczny włącznie. Ten ostatni bywa często zaniedbywany, a trzeba wiedzieć, że znacząco wpływa na przyszłe dorosłe życie każdego malucha.

Rozwój fizyczny i społeczny dziecka

Zasadniczą rolę w rozwoju dziecka odgrywają zdrowe żywienie i właściwie dobrany ruch fizyczny.

Dziecko rodzi się z określoną i niezmienną liczbą komórek mięśniowych. W kolejnych latach życia  wraz z kształtowaniem się postawy ciała i zwiększaniem aktywności fizycznej będzie zmieniać się wyłącznie masa włókien mięśniowych. Biorąc pod uwagę fakt, iż rozwój postawy ciała i kształtowanie sposobu poruszania się intensyfikują się po 6 roku życia, warto już wcześniej pomyśleć o zadbaniu o ich prawidłowy rozwój i wyrobienie dobrych nawyków.

Nawet 6 miesięczny maluch może rozpocząć swoją przygodę ze sportem, a okres przedszkolny jest wręcz do tego idealny. W tym czasie dzieci dużo biegają, skaczą, rozwijając swoją motoryczność. Przedszkolak zwiększa stopniowo sprawność wykonywania czynności ruchowych i kształtuje swoje indywidualne zainteresowania sportowe. Regularnie zażywając sportu coraz chętniej podejmuje się treningów i łatwiej dostrzega ich pozytywne efekty. Warto wykorzystać ten właśnie moment intensywnego rozwoju szybkości, zwinności i gibkości, do zainspirowania swojego dziecka sportem.

Trudno przecenić zalety aktywności fizycznej dzieci. Prawidłowo dobrana dyscyplina pozwoli dziecku nie tylko na dobry rozwój fizyczny, ale co jest także niezwykle istotne, zapewni mu lepszą odporność przed chorobami. Ponadto zajęcia sportowe równie pozytywnie wpływają na rozwój psychiczny. Uczą wytrwałości, pracy w zespole, systematyczności w osiąganiu zamierzonego celu, rozbudzają ambicję i odpowiedzialność. Wszystko to wyrabia dobre nawyki, które zapewnią kontynuację zdrowego trybu życia w okresie dorosłym.

Jak wynika z raportu TNS Pentor „Postawy Polaków wobec sportu”, dzieci, które uprawiały sport od najmłodszych lat, w życiu dorosłym najczęściej kontynuują zdrowy tryb życia nabyty w dzieciństwie. Odznaczają się ponadto dbałością o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną, co przyczynia się do  osiągania większej satysfakcji z życia w każdym jego aspekcie – zarówno prywatnym jak i zawodowym.

 

Jaką formę aktywności wybrać?

Przed tym dylematem stoją najczęściej rodzice małego człowieka. Dokonując wyboru dyscypliny warto pamiętać o tym, że sport dla dzieci powinien być przede wszystkim zabawą i przyjemnością z bycia  z rówieśnikami. Przygodę ze sportem, rozumianym przede wszystkim jako zabawę, rozpocząć możemy na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Właściwie im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Musimy jednak pamiętać, żeby profesjonalnie podejść do tematu kwalifikacji dziecka do sportu.

Dobór dyscypliny sportowej powinien być oparty na indywidualnych predyspozycjach dziecka. Obok wielu różnych elementów, ważny jest stopień rozwoju w stosunku do wieku dziecka, który ma wpływ na jego rozwój motoryczny. Aby rozpoznać te predyspozycje najlepiej zacząć od zajęć ogólnorozwojowych i obserwować swojego malucha, rozmawiać z nim o tym, co sprawia mu największą przyjemność.

Możliwości na rynku jest wiele, programy do gimnastyki indywidualnej, ćwiczeń z przyrządami po zajęcia grupowe zbliżone do gry zespołowej. Jednym z częściej spotykanych na całym świecie jest program Socatots, działający już w ponad 60 krajach. Są to zajęcia ogólnorozwojowe dla dziewczynek i chłopców od 6 miesiąca życia. Od niedawna program ten dostępny jest również w Białymstoku.

Założenia tego programu opierają się z jednej strony na zasadach brazylijskiego futbolu, a z drugiej na brytyjskich normach rozwoju dzieci od urodzenia do 5 roku życia. Jak potwierdzają liczne badania, to właśnie w tym wieku dzieci, zgodnie z ich naturalnym szybkim rozwojem psychofizycznym, powinny rozwijać się na wielu polach, aby sprostać naturze z korzyścią dla własnej przyszłości. W Socatots zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, przy wykorzystaniu specjalnych piłek, łączą „przyjemne z pożytecznym”. Dzięki wprowadzeniu aktywności fizycznej przez zabawę, maluchy znacząco poprawiają swoją koordynację ruchową,  koncentrację i zręczność, jak również eliminują strach przed wejściem w nową grupę oraz rozwijają zdolności pracy zespołowej.

Dzięki wzbogaceniu zajęć elementami piłki nożnej, młodzi „sportowcy” mają także szansę poznania podstawowych zasad gry. Dziecko może już na tym etapie rozwinąć zdolności, które zaprocentują w starszym wieku karierą piłkarską czy wewnętrzną potrzebą uprawiania jakiegokolwiek innego sportu. Rozwinięta na zajęciach koordynacja ruchowa umożliwi dziecku wybór właściwie każdej dyscypliny, jaką sobie wymarzy. Częsta aktywność fizyczna w danej dziedzinie przeradza się z czasem w profesjonalne podejście do sportu, motywację i dążenie do bycia najlepszym w danej dziedzinie.

 

Zajęcia budujące relacje z rodzicami

Statystycznie to mamy najczęściej zachęcają dzieci do sportu, ale ojcowie są tymi, którzy tą aktywność w dzieciach pielęgnują poprzez wspólne zabawy i wspólną aktywność fizyczną. Ojcowie częściej uprawiają sport razem z dzieckiem, np. jeżdżąc rowerem, idąc na basen czy grając w piłkę na podwórku. Mamy zachęcają i wspierają także swoje dzieci, zawożąc na zajęcia sportowe oraz nagradzając sukcesy sportowe.

Udział obojga rodziców w zajęciach sportowych wydaje się mieć jedną nieprzecenioną wartość. Buduje relacje rodzic-dziecko, poprawia komunikację i pokazuje pozytywne wzorce. W szkole Socatots rodzice mogę przebywać razem z dziećmi, obserwując ich rozwój, pracę i sukcesy. Poprzez wspólną zabawę mogą być bliżej na co dzień, oddając dziecku to czego pragnie najbardziej – jego czas, zainteresowanie i wsparcie psychiczne.

Chcesz się przekonać jak wyglądają zajęcia Socatots? Odwiedź szkołę osobiście lub obejrzyj film.

http://www.youtube.com/watch?v=M82aoQGRA90

http://www.youtube.com/watch?v=H8oennE06u4

Możesz również polubić…