MAMA i dziecko Na topie Polecamy

Obawy przed pójściem dziecka do przedszkola.

Dzień, w którym nasze dziecko trafia po raz pierwszy do przedszkola, to przełomowa chwila w jego życiu. Bardzo ważne jest, aby je odpowiednio przygotować do podjęcia różnorodnych zadań, które wiążą się z przebywaniem w przedszkolu. Okres szkolny jest bardzo ważny dla psychiki i rozwoju dziecka. Poznaje ono świat, uczy się współżycia w grupie, stawia pierwsze samodzielne kroki w przedszkolnej społeczności. Nowym doświadczeniom zawsze towarzyszą emocje – czasem radość, innym razem smutek i rozczarowanie. Czasem zaczynają się wtedy problemy związane ze szkoła, ponieważ niektóre dzieci czują przed nią obawy i nie chcą do niej chodzić.

Przede wszystkim nie można razem z dzieckiem przez 2 miesiące oczekiwać w strachu na dzień pójścia do przedszkola. Nie możesz pokazywać maluchowi, że martwisz się tą sytuacją i masz  swoje obawy, musisz przekonać malucha, że pójście do przedszkola jest czymś naturalnym, że prawie wszystkie dzieci chodzą do przedszkola. Nie można, nawet w żartach, straszyć dziecka przedszkolem. Ono może takie niewinne żarty odebrać w zupełnie inny sposób.

Ale nie ma też czym straszyć dziecka, bo w przedszkolu nie dzieje się nic złego.  W przedszkolach jest teraz nowy nadzór pedagogiczny. W praktyce to wygląda bardzo dobrze, dyrektorzy swoich placówek kontrolują je i stale starają się je ulepszać.

Dziecko po prostu boi się tego, co nowe i nieznane. Warto dać mu szansę, by poznało przedszkole, zanim rozpocznie się rok szkolny. Jeśli placówka organizuje dni adaptacyjne, koniecznie należy wziąć w nich udział wraz z dzieckiem. Wtedy wspólnie poznacie to miejsce, dziecko czując się pewnie przy rodzicu rozejrzy się dookoła po sali, placu zabaw, pozna panie opiekunki i nauczycielki.

Nie ma się czym martwić, po prostu trzeba być spokojnym, bo przez to przechodzi każde dziecko. Po kilku dniach przyzwyczai się do nowego otoczenia, pozna wiele nowych osób, może nawet się z kimś zapozna i z wielka ochotą będzie chodziło do szkoły. Musimy tylko pozytywnie nastawić nasze dziecko.

 

Możesz również polubić…