Na topie Podróże małe i duże Polecamy

Pomysł na weekend. Pałac Branickich w Choroszczy.

Zakończył się kolejny etap rewaloryzacji Pałacu Branickich w Choroszczy, w którym obecnie mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych, Odział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.Warto to miejsce zwiedzić bo swoim urokiem dorównuje Pałacowi Branickich w Białymstoku.

Przez  blisko ćwierć wieku od ostatniego remontu, który miał miejsce w latach 80. XX wieku budynek był zagrożony stopniową destrukcją w wyniku szkodliwego oddziaływania czynników atmosferycznych i cywilizacyjnych.

W 2011 r. rozpoczął się I etap restauracji Pałacu w Choroszczy, w ramach którego wykonany  został remont generalny dachu: wymiana dachówki, obróbek blacharskich i lukarn. W  2013 r. w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Dziedzictwo kulturowe priorytet 1 „Ochrona zabytków” Muzeum Podlaskiemu udało się uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie wymiany stolarki okiennej.

W drugiej połowie listopada wnętrza pałacu zostaną otwarte dla zwiedzających.

Słynny w całej północno-wschodniej Polsce budynek czeka jeszcze remont elewacji, przywracając dawną kolorystykę z XVIII wieku.  To oczywiście początek prac, jakie pomogą przywrócić do świetności dawną letnią rezydencję hetmana Jana Klemensa Branickiego. Na swoją kolej czeka park pałacowy z unikalnym układem wodnym.

Możesz również polubić…