Aktualności Sztuka

Dobre kino wraca na ekrany dzięki Podlaskiej Akademii Kultury.

Towarzystwo Amicus i Białostocki Ośrodek Kultury kontynuują wspólny projekt adresowany do wielbicieli kina – zarówno współczesnego, jak również klasycznego, artystycznego i offowego.

W ramach inicjatywy będzie można nie tylko obejrzeć filmy, lecz również spotkać się z ich twórcami. Już w najbliższą niedzielę, 24 lutego o godz. 16.00 w Białostockim Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć film „Atalanta” Jeana Vigo, ze zdjęciami Borisa Kaufmana – słynnego operatora filmowego urodzonego w Białymstoku.

Na początku marca widzowie będą mogli obejrzeć wyprodukowany przez HBO serial „Gorejący krzew”, opowiadający o czeskim bohaterze narodowym Janie Palacie, który w proteście przeciwko agresji Układu Warszawskiego na Czechosłowację w styczniu 1969 dokonał aktu samospalenia. Reżyserka serialu, Agnieszka Holland, spotka się z widownią po zakończeniu projekcji. Gośćmi kolejnych odsłon Podlaskiej Akademii Kultury będą również Magdalena Kędzierzawska, Jolanta Dylewska, Dorota Kędzierzawska, Marcin Dorociński, Marcin Koszałka oraz Marian Dziędziel, który odwiedzi Białystok z okazji projekcji filmu Jerzego Domaradzkiego „Piąta pora roku”.

Podlaska Akademia Kultury jest wspierana finansowo przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Pomysłodawcą akcji jest Adam Radziszewski, twórca realizowanych już od kilku lat cykli „Śladami Podlasian w sztuce” i „Podlaskie epizody”. Projekt nie ograniczy się wyłącznie do Białegostoku – filmy emitowane w ramach cyklu zobaczą równie mieszkańcy Sokółki i Siemiatycz.

Możesz również polubić…