Ciekawostki

Świętuj Dzień Kobiet razem z nami

Mimo, że wielu osobom Dzień Kobiet kojarzy się z wyłącznie z czasami PRL–u i z wręczanymi wówczas goździkami, święto pań jest dziś oficjalnie obchodzone w aż 29 krajach.
Pierwsze historyczne wzmianki o Dniu Kobiet sięgają czasów starożytnego Rzymu. To właśnie tam, w pierwszym tygodniu marca świętowano Matronalia będące pochwałą nowego roku, macierzyństwa i płodności. Z tej okazji mężowie
obdarowywali swoje żony prezentami, byli dla nich bardziej czuli i spełniali ich życzenia.

O rzeczywistym powstaniu Międzynarodowego Dnia Kobiet można mówić w kontekście wydarzeń z początków XX wieku. To właśnie wtedy na ulice Nowego Jorku wyszło 15 tysięcy pracownic zakładów odzieżowych, które postanowiły otwarcie zaprotestować przeciwko bezprawiu politycznemu i ekonomicznemu. Następstwem tych wydarzeń był trzymiesięczny strajk kobiet pracujących w fabrykach, do którego doszło na przełomie 1909 i 1910 roku. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzenie na całym świecie Dnia Kobiet jako święta propagującego ideę praw kobiet oraz pomoc w uzyskaniu powszechnego prawa wyborczego dla nich.

19 marca 1911 roku Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, a trzy lata później – w Rosji. To właśnie tam po rewolucji październikowej postanowiono, że 8 marca stanie się oficjalnym świętem w tym kraju. W Polsce święto kojarzone jest przede wszystkim z czasami PRL-u, kiedy to panie pracujące w zakładach pracy były obdarowywane przez mężczyzn goździkami, kawą i rajstopami. Obchody Dnia Kobiet zostały oficjalnie zniesione w naszym kraju 1993 roku, co nie przeszkadza nam cieszyć się tym świętem także dziś.

Wszystkim Paniom redakcja Kobiecego Białegostoku składa serdeczne życzenia.

Możesz również polubić…