Kino Kulinarnie

Wiosenne Kino Konesera.

Kino Konesera to cykliczne spotkanie z dobrym kinem, organizowane przez sieć kin Helios. Wiosną kolejne seanse, poświęcone filmom ważnym, nagradzanym na filmowych festiwalach, odbędą się aż trzy razy. Najbliższe już 19 marca.

Kino Konesera to cykliczne seanse filmów dobieranych ze szczególną uwagą. Organizatorzy bardzo skrupulatnie analizują przeglądy festiwalowe po to by wybrać filmy najlepsze, doceniane, wartościowe i wzruszające.

W marcu i kwietniu będzie można zobaczyć kolejno:

  • 19 marca – Smak curry
  • 02 kwietnia – Niebiańskie Żony Łąkowych Maryjczyków
  • 16 kwietnia – Donoma
  • 30 kwietnia – Kręgi

Przed każdym seansem spotkanie z Jerzym Szerszunowiczem – obecnie dyrektorem Centrum im. Ludwika Zamenhofa, wcześniej dziennikarzem działu kultury „Kuriera Porannego”.

 

O filmach:

Smak currySmak Curry”.  Zobacz zwiastun.

Helios Alfa, 19.03.2014, godz. 19:30

Produkcja: Indie/Francja/Niemcy/USA [2013]

Reżyseria: Ritesh Batra

Opis filmu: Życie w Indiach jest jak hinduskie jedzenie – bogate w aromaty, smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą.

Ila, wciąż młoda i piękna gospodyni domowa, postanawia dodać trochę koloru swemu bezbarwnemu małżeństwu – zgodnie z maksymą „przez żołądek do serca”. Kobieta ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, przyspieszy bicie serca jej wiecznie nieobecnego męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny. Podejrzewając, że ktoś obcy zjada przygotowane przez nią posiłki, następnego dnia Ila wkłada do przesyłki nie tylko obiad, ale też liścik. Wieczorem dostaje od nieznajomego odpowiedź…

Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji historia dwojga ludzi, pragnących nadać życiu odrobinę smaku.

 

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków„Niebiańskie żony łąkowych Maryjczyków”. Zobacz zwiastun

 

Helios Alfa, 02.04.2014
Produkcja: Rosja [2012]

Reżyseria: Aleksei Fedorchenko

Opis filmu: Kontynuacja „Milczących dusz”, swoisty Dekameron obejmujący 26 opowieści łączących erotykę i folklor ugrofińskiego ludu Mari Eł. Wciąż żywe legendy i rytuały wskrzeszania zmarłych, hipnotyczne tańce nago i… wagina przemawiająca własnym głosem.

 

 

 

Donoma„Donoma”

Helios Alfa, 16.04.2014

Produkcja: Francja [2010]

Reżyseria: Djinn Carrenard

Opis filmu: Plotka głosi, że Donoma została nakręcona za partyzancką kwotę 150 euro. Fenomen debiutu Djinna Carrénarda nie leży jednak w zaskakująco niskim, nawet jak na niezależne kino, budżecie, lecz w charyzmatycznej – przyklejającej widza do ekranu – narracji. Pozornie to mozaikowa historia kilku zazębiających się romansów: między nauczycielką hiszpańskiego, jej niesfornym uczniem i jego dziewczyną stygmatyczką. Drugi trójkąt uczuciowy łączy przystojnego, czarnoskórego nieudacznika oraz dwie fotografki: białą i czarną. Donoma stara się być operacją na żywym ciele francuskiego społeczeństwa, a miłosne historie służą tu tylko do tego, by pokazać toczące ten organizm choroby: rasizm, materializm, seksizm i kastowość. Niepokojąca muzyka Franka Villabelli przenosi bohaterów z ciasnych mieszkań i zaplutych wagonów metra, w których rozgrywa się akcja filmu, w duchowy wymiar emocjonalnych tortur, jakim nawzajem i nieustannie poddają się jego bohaterowie.

Kręgi„Kręgi”

Helios Alfa, 30.04.2014
Produkcja: Chorwacja, Francja, Niemcy, Słowenia, Serbia [2013]

Reżyseria: Srdan Golubović

Opis filmu: Bośnia, 1993. Centrum serbskiego miasteczka, rynek wypełniony stolikami. W mieście panuje spokój. Jednak tylko pozorny, widok snujących się po ulicach żołnierze powoduje, że w powietrzu czuć nieomal namacalne napięcie. Jeden z serbskich żołnierzy, Marko, siedzi z kolegami przy kawiarnianym stoliku. Na oczach żołnierzy trzech mężczyzn również noszących wojskowe mundury atakuje Harisa, muzułmańskiego cywila. Marko interweniuje. Ratuje Harisowi życie, sam jednak zostaje pobity na śmierć. Piętnaście lat później. Ojciec Marka podejmie pracę niedaleko miasteczka, przy renowacji kościoła. Syn jednego z morderców poprosi go o pracę. Przyjaciel Marka zostanie kardiochirurgiem. Pewnego dnia na jego oddział trafi ten, który wydał rozkaz zabicia Marka. Haris zrobi wszystko, by pomóc Nadze, byłej dziewczynie Marka.

 

Data: 19 marca, 02,16,30 kwietnia 2014 r.

Miejsce: Kino Helios, Galeria Alfa, Białystok.

Bilety: 18 zł ulowy, 22 zł normalny.

 

Źródło: Helios.

Możesz również polubić…