Sztuka

Wystawa twóczości Andrzeja Strumłło.

15 listopada 2013 r. o godz. 18.00 w białostockim Ratuszu nastąpi otwarcie wystawy prac Andrzeja Strumiłło ” Malarstwo, rysunek, książka, teatr, fotografia”. Wystawa będzie czynna do 23 marca 2014 r.ANDRZEJ STRUMIŁŁO urodził się w Wilnie w 1927 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom w 1950 roku. Andrzej Strumiłło jest artystą wszechstronnym. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą, fotografią, scenografią, ilustracją książkową. Jest poetą i podróżnikiem. Posiada tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk i Ambasadora Kultury Podlasia. W roku 2005 odznaczony został złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gościć Andrzeja Strumiłłę to zaszczyt i naturalna powinność. Zaszczyt, bo Artysta to wyśmienity, prezentujący swoją twórczość w prestiżowych salach muzeów i galerii. Gościć kogoś, kto bywał w całym świecie, i to nie jako turysta, kto w sposób twórczy, rozumny próbuje ten świat ogarnąć i potrafi w zwykły i ujmujący sposób to wyrazić, rodzi potrzebę szukania z Nim kontaktu. Opowieść Strumiłły o świecie i ludziach zawarta jest w Jego obrazach, grafice, rzeźbie, fotografii, sztuce edytorskiej i w tym, co pisze i mówi. To ostatnie jest ważnym dopełnieniem całej Jego twórczości. Ba, jest też twórczością, bo mowa Strumiłły jest sztuką. Już jej forma, okraszona charakterystycznym, pięknym zaśpiewem przykuwa uwagę. A mówi Profesor smacznie, zajmująco, nie szczędząc anegdoty, dygresji. Ale zawsze to czym nas zajmuje jest ważne, zmuszające nas do myślenia.

I tu zaczyna się naturalna powinność goszczenia Andrzeja Strumiłły. On sam chętnie o tym wspomina, że już w XVI wieku jednym ze stronników króla Zygmunta Augusta „był Mikołaj Strumiłło z Ciechanowca, zwany Kiszką, za co został wojewodą podlaskim”. Sam Profesor, urodzony w Wilnie, a osiadły w podsuwalskiej Maćkowej Rudzie jest człowiekiem stąd. Szanowany, lubiany, honorowany. Jest „naszym” Strumiłłą.

Wystawa w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, zorganizowana w  roku 86 urodzin Profesora jest więc nie tylko wydarzeniem artystycznym. Jest spotkaniem. To my korzystamy z zaproszenia adresowanego do nas przez Andrzeja Strumiłłę, który w muzealnej galerii urządził swój dom i obdarowuje przybyłych gości tym co ma najcenniejszego – swoją twórczością.

 

Źródło: Muzeum Podlaskie

Możesz również polubić…