Sztuka

Krzyż kowalski na Podlasiu. Wystawa plenerowa.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza miłośników sztuki kowalskiej i starych krzyży przydrożnych w sobotę 1 lutego 2014 r. do białostockiego Ratusza na finisaż wystawy plenerowej KRZYŻ KOWALSKI NA PODLASIU – DZIEŁO SZTUKI LUDOWEJ I JEGO OCHRONA prezentowanej na Rynku Kościuszki.W trakcie spotkania z udziałem autora scenariusza wystawy Wojciecha Kowalczuka i grupy artystów kowali i rzeźbiarzy tworzących współczesne krzyże oraz rzeźby do przydrożnych kapliczek, udostępniony zostanie bogato ilustrowany katalog wystawy.

Wystawa zrealizowana została w ramach projektu „Krzyż kowalski na Podlasiu, dzieło sztuki i jego ochrona” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W oparciu o zebrane materiały terenowe, archiwalne i kwerendy  przygotowano monograficzną wystawę plenerową i katalog form krzyży występujących w północno – wschodniej Polsce. Krzyże zostały zaprezentowane w formie usystematyzowanej (krzyż prosty z ozdobnymi zakończeniami ramion, krzyż z promieniami, krzyż z tarczą, krzyż z motywem słońca (tarcza z promieniami), krzyż z ażurową tarczą, krzyż z ażurowymi zakończeniami ramion, krzyż ażurowy, krzyż gięty z pręta oraz krzyż bez poziomej beki. Zaproponowana systematyka uwzględnia wszystkie formy kompozycyjne wykonywane przez podlaskich kowali.

Data: 1 lutego 2014 r. w godz. 11.00 – 13.00

Miejsce: Ratusza Miejski, Rynek Kościuszki, Białystok.

Źródło: materiały organizatora.

Możesz również polubić…