Sztuka

Zdjęcia z szuflady. Wystawa Piotra Sawickiego.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy Piotra Sawickiego, której otwarcie odbędzie się 24 maja  o godz. 18.00 w białostockim Ratuszu.

„Piotrowie” Sawiccy fotografię mają w genach. Piotr Sawicki urodził się w 1945 roku w Białymstoku. Jego Ojciec – też Piotr – był założycielem Białostockiego Teatru Lalek, a wcześniej fotoreporterem II Korpusu Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Andersa oraz czynnym uczestnikiem walk o Monte Cassino.

Junior Piotr Sawicki, od 1981 r. członek zwyczajny Związku Polskich Artystów Fotografików, uprawia fotografię socjologiczną oraz teatralną. Fotografuje niebo, a od roku 1978 zajmuje się fotografią lotniczą. W roku 1991 fotografował wizytę Ojca Świętego w Białymstoku. Od czterdziestu lat zapisuje w fotografii polskie prawosławie. I nieustannie czuje potrzebę realizowania się w fotografii.
Piotr Sawicki jest autorem wielu teatralnych plakatów oraz scenografii, twórcą wizji fotograficznego zapisu Podlasia i Białegostoku. Wydał piętnaście albumów rejestrujących jego artystyczne dokonania. Ostatnie z nich to wydany w 2008 roku przez Wydawnictwo Bosz album „Prawosławie w Polsce” (z tekstem ks. Henryka Paprockiego) oraz wydany w 2011 roku album „Piotr Sawicki. Fotografie” (z tekstem Kuby Dąbrowskiego i Wojciecha Nowickiego). Autor ma w swym dorobku sto wystaw fotograficznych. Ostatnio prezentował swoje fotografie na wystawie „Pod pięknym niebem” w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku w 2011 roku. Druga odsłona tej ekspozycji miała miejsce w grudniu 2012 roku w Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie.

Wystawa „Zdjęcia z szuflady” będzie czynna będzie 7 lipca 2013 r.

Zdjęcia Piotra Sawickiego są autorstwa Konrada Adama Mickiewicza.

 

Data: 24.05. – 7.07.2013 r..

Miejsce: Ratusz Miejski.

Możesz również polubić…