Kulinarnie Sztuka

14-20.02.2013 – Ze sztuką po drodze. Przegląd teatralny tygodnia.

Jeżeli dziś jest czwartek, to znaczy, że czas przedstawić naszym Czytelniczkom kolejne propozycje teatralne na nadchodzący weekend.

Przed Wami pięć różnorodnych spektakli, które warto zobaczyć w ciągu kilku najbliższych dni.

Teatr Wierszalin: „Traktat o manekinach” (reżyseria: Piotr Tomaszuk)
Opatra na trzech rozdziałach “Sklepów cynamonowych” luźna adaptacja tekstu Bruno Schulza. Przeniesiony w realia pierwszej połowy XX wieku spektakl opowiada o wypaczeniu idei jednostki oraz sensie i celu nadawania form bezkształtnej materii. Na scenie przywoływane są postaci Lenina, Stalina, Goebbelsa, Mussoliniego i Hitlera i wyświetlane są fragmenty filmów Luisa Bunuela, Fritza Langa, Sergiusza Eisensteina, Leni Riefenstahl  i Charliego Chaplina. Na uwagę zasługuje gra aktorów i scenografia Julii Skuratowej.
Data: 17 lutego 2013 r. (niedziela), godz. 18.00

Białostocki Teatr Lalek: ”Księżniczka Angina” (reżyseria: Paweł Aigner)
Spektakl dla dorosłych zrealizowany na podstawie tekstu francuskiego pisarza Rolanda Topora. Wskutek intrygi okrutnej Gużyny i złego Kolbetowa księżniczka Angina musi uciekać ze swego królestwa. Wraz ze swoim wiernum Kanclerzem Witamińskim pędzą czerwonym samochodem do domu wuja. Jednak zanim tam dotrą, czeka ich wiele przygód… Dużo czarnego humoru i surrealistycznych pomysłów – to tylko niektóre atuty tego przedstawienia. Kostiumy do spektaklu przygotowała znana kostiumolog Zofia de Ines, a autorem scenografii jest Pavel Hubicka.
Data: 16-17 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki: “Samotny zachód” (reżyseria: Gienadij Muszpiert)
Czarna farsa brytyjskiego dramaturga Martina McDonagha w reżyserii Gienadija Muszpierta z Teatru Dramatycznego w Grodnie. Oto dwaj bracia, Valene i Coleman, obaj szczerze nienawidzący siebie nawzajem. Pogodzić ich ze sobą próbuje ksiądz Welsh – alkoholik, fan piłki nożnej, a jednocześnie kapłan, który średnio pięć razy w tygodniu przeżywa kryzys wiary… Ciekawy spektakl – śmieszny i przygnębiający zarazem. Zupełnie jak w życiu.
Data: 16-17 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00

Opera i Filharmonia Podlaska: “Straszny Dwór” (reżyseria: Roberto Skolmowski)
Skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864 “Straszny dwór” jest uznawany za najlepszą polską operę XIX wieku. Prawdziwą perłę utworu stanowi aria Stefana „z kurantem” z III aktu, uznawana za porównywalną z najsłynniejszymi tenorowymi ariami włoskimi i francuskimi. Całość trwa trzy godziny, lecz mimo wszystko warto ją obejrzeć, ponieważ jest to pierwszy w podlaskiej operze utwór wystawiony z tak dużym rozmachem.
Data: 16-17 lutego 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00

Teatr Trzyrzecze: “Dziesiona”  (reżyseria: Konrad Dulkowski)
Tytułowa „dziesiona” to w gwarze przestępczej kradzież z pobiciem. Jak mówi główny bohater przedstawienia, został przestępcą, bo wstydził się kraść. Spektakl stanowi zaś opowieść o jednej z największych sił determinujących nasze życie – strachu przed ośmieszeniem. A także o potrzebie wypełniania narzuconych przez środowisko ról społecznych, o wzorcach kształtujących „prawdziwego” mężczyznę.
Data: 15-16 lutego 2013 r. (piątek, sobota), godz. 19.00

Możesz również polubić…