Aktualności Polecamy Wydarzenia

24 luty – Muzealne prezentacje świąt żydowskich w Tykocinie.

W  najbliższą niedzielę w Tykocinie odbędą się obchody żydowskiego święta Purim, jednego z najważniejszych dni w roku dla wyznawców judaizmu. Nazywa się je żydowskim karnawałem lub Świętem Odmienionych Losów. Tego dnia Żydzi składają jałmużnę, obdarowują się prezentami, mężczyźni przebierają się za kobiety. 

Purim to jedno z najweselszych świąt żydowskich, przypadające miesiąc przed świętem żydowskiej Paschy, podczas którego społeczność żydowska wspomina historyczne zwycięstwo nad Hamanem i ocaleniem Żydów przed zagładą w V wieku przed naszą erą. Historia ocalenia narodu żydowskiego jest ściśle związana z Esterą, żoną króla Achaszwerosza, który za podstępną namową swojego doradcy Hamana chciał  wymordować żydowskich mieszkańców Perskiego Imperium. Estera, sama będąca Żydówką, zdemaskowała Hamana a dzięki temu uratowała naród żydowski przed zagładą.

Podczas modlitw w synagodze, kiedy czyta się Księgę Estery, dzieci przynoszą kołatki, za pomocą których zagłuszają imię Hamana, za każdym razem, gdy zostaje ono odczytane na głos. Jest to tzw. „wymazywanie imienia Hamana”. Po modlitwach grane są przedstawienia purimowe tzw. purimszpil, przeważnie pokazujące historię w krzywym zwierciadle.

Zwyczaj nakazuje aby w czasie Purim obdarować co najmniej dwóm ubogim po dwa prezenty. Wszystko po to aby każdy tego dania mógł czuć się szczęśliwy. Tradycyjnie spożywa się wtedy także tzw poczęstunek purimowy czyli tzw.  „uszy Hamana” (humentasze) – słodkie ciastka z nadzieniem makowym. Inne potrawy to m.in. pierogi z nadzieniem z mięsa czy chała purimowa, pieczona z dużą ilością rodzynek.

Na Podlasiu święto Purim chce przybliżyć jego mieszkańcom Muzeum Podlaskie we współpracy z Muzeum w Tykocinie, które przygotowało z tej okazji szereg wydarzeń, na które zaprasza w niedzielę 24 lutego 2013 r. o godz. 14.30 do Wielkiej Synagogi w Tykocinie. Organizatorzy chcą nawiązać do tradycji miasteczka, w którym przez kilka wieków istniała liczna społeczność żydowska. Muzeum w Tykocinie już od ponad 20 lat przygotowuje obchody żydowskich świąt.

W programie przewidziano:

  • Spektakl „PURIMSZPIL” w wykonaniu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego.
  • Opowieść Ewy Wroczyńskiej o tradycjach purimowych.
  • Świąteczny poczęstunek.

Data: 24.02.2013 r., godz. 14.30.
Miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie.
Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Możesz również polubić…