Wydarzenia

Białystok po raz drugi zatańczy w proteście przeciw przemocy wobec kobiet.

Jak wynika z danych statystycznych, na całym świecie jedna kobieta na trzy pada ofiarą przemocy lub gwałtu. Najwięcej z nich pada ofiarą psychicznego znęcania się, wobec wielu używa się też przemocy fizycznej. Wśród dziewczynek w okresie dojrzewania, jedna na cztery/pięć  doświadcza przemocy fizycznej i seksualnej w związku z partnerem. One Billion Rising powstało by manifestować sprzeciw wobec tej przemocy i zwrócić na nią uwagę całego świata. W zeszłym roku Polska przyłączyła się do akcji „One Billion Rising”, która po raz pierwszy odbyła się w Walentynki – 14.02.2013. Wzięło w niej udział ponad 200 państw, w Polsce 30 miast w tym Białystok!

Kolejna edycja akcji odbędzie się ponownie 14 lutego a jej tematem przewodnim będzie „One Billion Rising for Justice” – Miliard powstaje po sprawiedliwość. Uczestnicy domagać się będą sprawiedliwości dla kobiet doświadczających przemocy, ze szczególnym uwzględnieniem  praw dziewczynek i dziewcząt.

To właśnie między innymi z myślą o nich rusza akcja protestacyjna, której celem jest zwrócenie uwagi na przemoc wobec kobiet. Jej inicjatorką jest Eve Ensler – feministka, autorka słynnych “Monologów waginy”, a zarazem założycielka obchodzącej 15-lecie działalności organizacji V-Day, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Nazwa organizacji celowo jest dwuznaczna – nawiązuje bowiem nie tylko do Valentine’s Day (dnia św. Walentego), lecz również do Victory Day (dnia zwycięstwa).

I tak, w piątek, 14 lutego kobiety i mężczyźni z całego świata wspólnie zatańczą w rytm utworu Teny Clark i Tima Heintza “Break the Chain” (Rozerwij łańcuch). W Polsce do akcji włączyły się już organizacje feministyczne z Warszawy, Szczecina, Poznania, Trójmiasta, Katowic i Gliwic.

Jeśli chcecie potańczyć wspólnie przeciw przemocy wobec dziewcząt i kobiet, wystarczy przyjść 14 lutego 2014 o godz. 17.00 do Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” w Białymstoku.

Białostockie wydarzenie organizuje Podlaski Kongres Kobiet.

 

Data: 14.02.2014 r., godz. 17.00.

Treningi tańca odbędą się 10, 11, 12 i 13 lutego godz. 19.00-21.00 w Kawiarnio-Księgarni „Spółdzielnia” w Białymstoku (warto zabrać buty na zmianę).

Miejsce: Kawiarnia SPÓŁDZIELNIA,  ul. M.C. Skłodowskiej 8/1 w Białymstoku.

 

 

Możesz również polubić…