Aktualności Kulinarnie Polecamy

Festiwal Kultury Niezależnej ¿UNDERGROUND/ INDEPENDENT? 2013

W ramach kolejnej edycji Festiwalu Kultury Niezależnej, od 25 lutego do 1 marca 2013, w białostockim klubie Fama zaprezentuje się wielu oryginalnych, energetycznych i niepokornych twórców. Przed nami także interesujące obrazy i formacje muzyczne.

Wszyscy spragnieni dawki kultury niezależnej, nie mogą narzekać, bo zbliża się festiwal UNDERGROUND w Białostockim Ośrodku Kultury! Od 25 lutego, przez 5 dni, będzie można uczestniczyć w szeregu niecodziennych, oryginalnych, a są i tacy, którzy twierdzą, że magicznych wydarzeń.

Jak podkreślają organizatorzy „najważniejszym elementem imprezy będą ciekawe pokazy filmowe” a po całym regionie i kraju rozejdzie się energia, budząca ludzi z komercyjnego snu, aplikowanego im przez środki masowego przekazu.

Wszyscy prezentowani podczas imprezy artyści, nie zważając na mody, popularność i sławę, zdobytą w tych czy innych projektach, kroczą obraną przez siebie drogą, zaświadczając swym działaniem że warto realizować marzenia!

Jak zawsze, najważniejszym elementem imprezy będą ciekawe pokazy filmowe. Wśród nich znajdzie się doskonała SIŁA KOBIET. Autorem tego bardzo plastycznego filmu jest artysta ukrywający się pod inicjałami JR – fotograf i jeden z najsłynniejszych obecnie twórców street-artu. W swoim najbardziej rozpoznawalnym projekcie, fotografował ludzkie oczy, a następnie powiększał fotografie do gigantycznych rozmiarów i umieszczał je w różnych miejscach – na opuszczonych budynkach, dachach, ścianach wieżowców, pociągach, stacjach metra. JR oddał w ten sposób hołd bezimiennym bohaterkom dnia codziennego z dzielnic biedoty Globalnego Południa. Dodatkowym smaczkiem filmu jest muzyka Massive Attack!

Wielbicieli komiksu ucieszy pokaz COMIC-CON EPIZOD V: FANI KONTRATAKUJĄ, bo czy można sobie wyobrazić miejsce, gdzie Darth Vader przytula Spider-Mana, Batman przechadza się obok Sylvestra Stallone’a i Bruce’a Willisa, a bohaterowie gier wideo kupują komiksy na oczach zachwyconych fanów? Tak, to Comic-Con w San Diego, największy w Stanach Zjednoczonych festiwal poświęcony popkulturze! To, co zaczęło się w 1970 roku jako skromny konwent fanów komiksu, stało się wydarzeniem roku, przyciągającym ponad 140.000 osób i skupiającym uwagę każdej gałęzi rozrywki!

Fanów hip-hopu i rapu zainteresuje na pewno dokument w reżyserii legendarnego rapera Ice-T COŚ Z NICZEGO: SZTUKA RAPU, podróż, w którą zabiorą nas największe gwiazdy tego gatunku muzyki… Siłą filmu jest słowo, którym czołowi raperzy zwracają się do siebie nawzajem i do publiczności, a przewodnikiem po świecie nawijek, tekstów i narracji jest Ice-T. Jego rozmówcami zaś – Dr Dre, Eminem, Snoop Dogg, Run DMC, Ice Cube i wielu innych, przyłapanych na skwerze, w sklepie z płytami, w studiu, w barze i na basenie. W centrum jest słowo zapisane na ręce, na skrawku papieru lub na czystych kartkach eleganckiego zeszytu. Słowo, które wyraża, które jest głosem i należy prawdopodobnie do ostatniej, żywej kategorii pisarzy. Pisarzy, tworzących ad hoc.

Muzyczne emocje podczas Festiwalu zapewnią: dźwięki z podświadomego kosmosu w elektro oprawie, czyli podlaska wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna MISS GOD, grający indie-pop zjawiskowy ukraiński elektro – akustyczny duet ZAPASKA, a także dwa koncerty promujące premiery płytowe białostockich raperów – „Plastikowy Kosmos” CIRY i „Pismo Święte” KISIELA wspartych gościnnym live actem SZATTA.

Po raz pierwszy w dziejach miasta i naszego pogranicza niezależne dźwięki pomiędzy granicami wygenerują na żywo, podczas koncertu w siedzibie Białoruskiego Radia Racja, ROBERT PIERNIKOWSKI – wokalista kultowej  grupy Napszyklat, który pojawi się z solowy debiutem oraz znany z upodobania do „hałasów z radia, chrupania winyli, opuszczonych miejsc, Bałtyku, cyberpunku, owali, sinusoid, glitchy i radzieckich syntezatorów” białoruski artysta I/DEX.

Muzycy zbudują muzyczny pomost między dwoma narodami, wyemitują w eter dawkę niezależnej muzyki i ducha. Koncert równolegle będzie można usłyszeć w siedzibie radia oraz w eterze!

To nie koniec muzycznych wrażeń. Festiwal zakończy ekstremalna noc tańca, w której weźmie udział portugalski muzyk BRANKO (aka J-Wow) – siła  napędowa i jeden z głównych producentów w Buraka Som Sistema, zespole który uzyskał status gwiazdy wkrótce po wydaniu debiutanckiego albumu „Black Diamond”. Właśnie wtedy świat zaczął tańczyć do angolskiego kuduro! Wreszcie nadszedł czas na Białystok!

W trakcie Festiwalu odbędzie się także wystawa prac Kasi FRYZY Księżopolskiej, która zaprojektowała tegoroczny plakat naszej imprezy.

Szczegółowy program festiwalu:

25 lutego, klub FAMA:

godz. 18.00, otwarcie wystawy: Katarzyna „Fryza” Księżopolska „MOJE”, wstęp wolny.

godz. 18.30, film SIŁA KOBIET reż. JR, wstęp 8 zł.

godz. 20.30, koncert MISS GOD, wstęp 10 zł.

 

26 lutego, klub FAMA:

godz. 18.00, film SIGUR RÓS: VALTARI FILM EXPERIMENT, wstęp: 8 zł.

godz. 20.30, koncert: ZAPASKA (Ukraina), wstęp 10 zł.

 

27 lutego, klub FAMA:

godz. 18.30, film FINNSURF reż. Aleksi Raij, wstęp 8 zł.

godz. 20.15 BIAŁORUSKIE RADIO RACJA, wstęp tylko na zaproszenia.

NIEZALEŻNE DŹWIĘKI PONAD GRANICAMI
koncert: ROBERT PIERNIKOWSKI (Napszyklat NP), I/DEX (Białoruś)

 

28 lutego, klub FAMA:

godz. 18.00, wstęp 15 zł przedsprzedaż i 20 zł w dniu koncertu.
INDEPENDENT HIP HOP DAY
film: COŚ Z NICZEGO: SZTUKA RAPU reż. ICE-T
koncert: KISIEL, CIRA + live act SZATT

 

1 marca klub FAMA

godz. 18.00, bilet: 8 zł
film: COMIC-CON EPIZOD V: FANI KONTRATAKUJĄ reż. Morgan Spurlock

godz. 21.00, bliet: 20 zł przedsprzedaż i 25 zł w dniu koncertu

koncert: BRANKO (Buraka Som Sistema, Portugalia), DANIEL HAAKSMAN (Niemcy), HUNGRY HUNGRY MODELS.

 

Źródło:  Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG”.

Możesz również polubić…