Motywatory Na topie

Jak napisać książkę? Czyli kilka słów o szkicach literackich.

Pierwsza wersja czegokolwiek jest zawsze gówniana. (Ernest Hemingway)

Jak napisać książkę? – jest to jedno z częściej (jeśli nie najczęściej)  pytań zadawanych przez marzących o pisaniu. Na jednym z forum znalazłam podpowiedź typu: „Usiąść przed komputerem, napisać swoje imię i nazwisko, tytuł i po prostu pisać”. Rada jak najlepsza, niestety nie zawsze możliwa do zrealizowania, skoro pod nią znalazłam kilkanaście wpisów mniej więcej takiej treści: „Mam pomysł, początek i na tym koniec. Nie potrafię dokończyć swojego tekstu. Jak napisać od początku do końca?”

Wbrew powszechnie panującemu mitowi, książka, powieść nie napisze się sama. Nie wystarczy klawiatura, pomysł i tytuł. Pisanie wymaga pewnej dyscypliny, zaangażowania, a także dobrego przygotowania – zarówno psychicznego jak i „technicznego”.

Zacznij pisać, gdy już będziesz pewna, o czym chcesz pisać. Spotkałam się wręcz z sugestią, że 30% czasu poświęconego pisaniu powieści, jest czasem przeznaczonym na przygotowania. Czyli zbieranie materiału, robienie notatek, planów wydarzeń, a także tworzenie szkiców.

Czym jest szkic do powieści? Może nim być opowiadanie, które potraktujemy jak szkielet naszej książki. Dodając kolejne cegiełki – fragmenty, dialogi, bohaterów – rozwiniemy je w większą całość. Szkicem może być też wstępne streszczenie książki wyodrębniające poszczególne wydarzania, działy (niekoniecznie w takiej kolejności, jak będą występowały w książce). Równolegle do streszczenia można stworzyć portrety psychologiczne postaci, zastanowić się nad ich biografią, wyglądem zewnętrznym, analizą psychologiczną.

Co dają nam szkice? Przede wszystkim unikamy ryzyka, że w połowie powieści, nie będziemy wiedzieli o czym pisać. Skończą nam się pomysły lub pogubimy się w nich, zapomnimy o jakimś ważnym bohaterze. Szkice również dają nam większą pewność, że w połowie powieści nie uznamy, iż wszystko trzeba napisać od początku, bo zmieniliśmy koncepcję.

(aut. Krystyna Bezubik)

 

 

Nasz Ekspert:

Krystyna Bezubik – doktor literaturoznawstwa związana z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie, pisarka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem. Publikowała w „Fa-arcie”, „Epei”; przez wydawnictwo Nowy Świat wydała tomik opowiadań pt. „Podróż”. Autorka programu kreatywnego pisania „Piszę, bo chcę i umiem” (www.facebook.com/PiszeBoChce).

Prowadzi warsztaty pisania online: „Piszę, bo chcę i umiem. Jak zacząć pisać?”
Na warsztatach możecie nauczyć się: jak pokonać blokady twórcze, jak znaleźć czas na pisanie, jak szukać motywacji i inspiracji i przećwiczyć pobudzanie pisarskiej wyobraźni.

Zachęcamy do sprawdzenia się w nowej roli, kontakt w sprawie szczegółów kursu: kursy@piszebochce.pl lub tel. 662 171 210.

Możesz również polubić…