Motywatory

Jak znaleźć czas na pisanie?

Brak czasu to jedna z najczęstszych przeszkód, blokad o jakiej mówią moje klientki i klienci. I rzeczywiście pisanie wymaga czasu, skupienia, a niewiele osób może zrezygnować z pracy, wyjechać na bezludną wyspę lub zamknąć się na kilka godzin dziennie w pustym pokoju i pracować. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z marzeń. Czas na pisanie można znaleźć nie tylko na bezludnej wyspie. Jak?

Po pierwsze postaw sobie pytanie, czy rzeczywiście brakuje Ci czasu, czy też nie chcesz go mieć. Bardzo często pod brakiem czasu ukrywają się inne blokady. Może to być jakiś strach, niepewność, czy mi się uda. Już samo przyznanie się do swoich wewnętrznych obaw, osłabia ich siłę. Brak czasu może też wynikać z tego, że potrzeby innych stawiamy na pierwszym miejscu. W rezultacie zapominamy o sobie i brakuje nam czasu na własne pasje. Najpierw praca i rodzina, a własny rozwój wydaje się pewną formą egoizmu, do której nie mamy prawa. Jeśli tak, zanim zaczniesz szukać czasu, przyznaj sobie wewnętrzne prawo do pisania. Jedna z moich klientek powiedziała: „Wystarczy posłuchać siebie, a czas się znajdzie”.

Po drugie przyjrzyj się swojemu grafikowi. Może nie wszystko musisz robić sama? Może wystarczy z czegoś zrezygnować, bo nie jest to wcale takie ważne. Zauważ, ile czasu poświęcasz na tzw. „pożeracze czasu”, czyli oglądanie w telewizji wszystkiego, co leci, bezcelowe surfowanie po Internecie, chodzenie po sklepach, gdy nie ma takiej potrzeby itp. Spróbuj czas poświęcony na „pożeracze” przemienić na czas poświęcony realizacji własnych marzeń.

Pisanie nie musi wymagać wielu godzin każdego dnia. Zacznij od znalezienia 15 minut rano lub wieczorem. Albo przeznacz jedno popołudnie w tygodniu. To wystarczy, aby zacząć tworzyć. Pamiętaj, żeby ten czas pisarski potraktować trochę jak czas święty. Nie pozwól, aby cokolwiek lub ktokolwiek Cię go pozbawił. I podziękuj za każdą minutę, którą mogłeś poświęcić pisaniu. Wdzięczność sprawi, że zaczniesz dostrzegać więcej okazji do pisania.

(aut. Krystyna Bezubik)

 

 

Nasz Ekspert:

Krystyna Bezubik – doktor literaturoznawstwa związana z Instytutem Badań Literackich PAN w Warszawie, pisarka, nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem. Publikowała w „Fa-arcie”, „Epei”; przez wydawnictwo Nowy Świat wydała tomik opowiadań pt. „Podróż”. Autorka programu kreatywnego pisania „Piszę, bo chcę i umiem” (www.facebook.com/PiszeBoChce).

Prowadzi warsztaty pisania online: „Piszę, bo chcę i umiem. Jak zacząć pisać?”
Na warsztatach możecie nauczyć się: jak pokonać blokady twórcze, jak znaleźć czas na pisanie, jak szukać motywacji i inspiracji i przećwiczyć pobudzanie pisarskiej wyobraźni.

Zachęcamy do sprawdzenia się w nowej roli, kontakt w sprawie szczegółów kursu: kursy@piszebochce.pl lub tel. 662 171 210.

 

Możesz również polubić…