Motywatory Na topie

Wiosna rozkwita pasjami

Zapewne czasem myślisz sobie, gdzie jest moja motywacja do działania? Co z moją pasją? Co ja tak naprawdę lubię robić? Masz wystarczająco dużo ambicji, a nie zawsze masz motywację i siłę aby działać, a może  nie masz tego, co mogłabyś nazwać swoją pasją…

Jeśli jesteś jedną z tych osób, w otwieranym właśnie dziale (Motywatory) postanowimy pokazać ci co zrobić by odnaleźć swoją pasję, zmobilizować do pracy i działania. Może będzie to pisanie, kulinaria, śpiew a może podróże czy fotografia. Nigdy nie wiadomo, co może sprawić, że złapiesz przysłowiowego bakcyla. Chcemy ci przekazać ci dawkę motywacji do działania i do zmiany siebie wraz z nadchodzącą wiosną.  Dziś pierwsza część cyklu pod intrygującym pisarskim tytułem Jak uwolnić teksty z szuflady? Cz. I. Kilka słów o krytyku wewnętrznym, autorstwa naszego eksperta, Krystyny Bezubik.

Zanim jednak zajmiemy się krytykiem słów kilka o wewnętrznej motywacji.  Co zrobić, aby znaleźć siłę, pasję… Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, ale gra jest warta świeczki. W końcu chodzi tu o Twoje życie, które masz jeszcze przed sobą.

Zacznijmy od oswojenia z motywacją. Czym ona jest, skąd się bierze? Istnieją dwa rodzaje motywacji. Wewnętrzna, kiedy dążymy do osiągnięcia swoich potrzeb, własnego szczęścia i wzbogacamy naszą osobowość dla nas samych, oraz zewnętrzna, której źródło jest poza nami, a która gwarantuje nam zdobycie nagrody za osiągnięty cel lub karę za niepowodzenie.

Mityczne przekonania

W naszych głowach najczęściej panują dwa ograniczające nas przekonania. Pierwsze – że pasję można znaleźć tylko spontanicznie. Czyli, że właściwie nie można jej znaleźć, i tylko ona sama znajduje nas, przypadkiem. Z mojej perspektywy jest to absolutna nieprawda. Wiem z autopsji, że można podjąć  działanie, dzięki któremu sama znajdziesz swoją pasję. Czasami wystarczy zacząć szukać.. a się znajdzie. Drugie – że rzadko kiedy zmieniamy siebie i swoje otoczenie, nawet jeśli nie czujemy się w nim komfortowo, ze względu na strach który czujemy. Bezpieczeństwo, czyli  nasza strefa komfortu, jest jakoby ważniejsze od szczęścia…

Pora oba przekonania obalić. Żyjąc i rozwijając się, przełamując swoje bariery, które tak naprawdę są w nas a nie poza nami, możemy zmienić swoje życie, odnaleźć swoją pasję a ta może stać się nawet nasza droga życiową.

Myślisz sobie zapewne, łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Zastanówmy się zatem jak zacząć. Na początek wybierz sobie cel, niech będzie śmiały. Najlepiej zamknij oczy i zobacz go dokładnie, ze szczegółami, określ go w czasie, zapisz na kartce  i teraz pomyśl, co może cię motywować do działania. Wybierz to co dla ciebie najlepsze.

Motywacja – znajdź w sobie siłę do działania.

Motywowanie swoich działań  powinno być kluczem do odnoszenia sukcesów każdego człowieka. Zrealizowany cel to odniesiony sukces i motywacja do dalszego działania. Co może nas motywować? Spróbuj poniższych technik i wybierz tobie najbliższą.

Małe kroczki – czyli zacznij od czegoś prostego. Najlepiej wyznacz sobie cel, który osiągniesz bez większych problemów. Kolejno podnoś sobie poprzeczkę. Pamiętaj osiągając sukces na początku dajesz sobie motywację do dalszego działania.

Bądź „paplą” – brzmi zabawnie? Ale działa!  Mów dookoła co chcesz zrobić, jaki masz cel, marzenie. Wówczas bardziej będziesz chciała tego dokonać,  przecież mówiąc o tym głośno – deklarujesz się, że to zrobisz!

Wyznacz sobie cel i znajdź czas na jego przeanalizowanie – określ co jest dla ciebie ważne, na czym ci zależy, dopiero wtedy przeanalizuj możliwości realizacji swoich celów. Jasne zrozumienie i wyznaczenie sobie tego, co jest najważniejsze, stanie się dobrą wewnętrzną motywacją.

Nagradzaj siebie – dobrze wiesz, co byłoby dla ciebie nagrodą, zatem nie ograniczaj się, bądź dla siebie dobra i nagradzaj siebie za realizację tego, co zakładasz. Wyznacz sobie nagrodę – coś extra, ciuch, ciastko, wyjście na miasto, co tylko chcesz, to doskonały katalizator do osiągnięcia celu, zwłaszcza jeśli zaplanowało się dla nas wartościową nagrodę.

Wizualizuj cele – wyobraźnia pomaga w osiąganiu swoich zamierzeń, wyobrażaj sobie zatem swój cel, często, ze szczegółami, przywołuj uczucia jakie ci będą towarzyszyć kiedy osiągniesz to czego pragniesz. To wszystko uruchomi twoje siły do działania i osiągnięcia tego o czym marzysz i będzie ci łatwiej podjąć kroki do działania. Twoje cele staną się dzięki temu bardziej realne i bliższe rzeczywistym oczekiwaniom.

Przeanalizuj negatywne konsekwencje niezrealizowania swojego celu. Co prawda to dość nieprzyjemna forma motywacji, ale pozwala ona na uświadomienie sobie, że cel którego pragniemy,  to dla ciebie utrata korzyści, które mogłabyś mieć.

Przeanalizuj konsekwencje zrealizowania celu. Tu przeciwnie, wyobraź sobie, spisz na kartce te pozytywny, korzyści, które przyniesie ci realizacja celu.

 

Pierwszy krok.

Masz już motywację, dokonałaś wizualizacji swojego celu, swojego marzenie, znasz korzyści, które ci przyniesie, pora zatem działać! Jak powszechnie się mawia, najtrudniejszy jest pierwszy krok. To moment, kiedy zaczynamy, w którym kluczowe jest pierwsze pięć minut, kiedy podejmujemy decyzję. Nie odkładaj jej na później, bo wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie nie zaczniesz w ogóle.

Pamiętaj jeszcze o jednej ważnej sprawie. Myśl pozytywnie i  bądź konsekwentna i systematyczna w realizacji założonego planu działania. Wtedy nic nie stanie ci na drodze do sukcesu. Próbuj wielu rzeczy, bądź odważna i otwarta na nowe doznania, zainteresowania, a możliwe, że któraś z nich stanie się twoją pasją.

Już dziś masz okazję przekonać się, czy pisarstwo nie jest twoją drogą. Zachęcamy do lektury artykułu Jak uwolnić teksty z szuflady? Cz. I. Kilka słów o krytyku wewnętrznymautorstwa naszego eksperta, Krystyny Bezubik.

 

(red)

Możesz również polubić…