Foto/relacje Na topie

Podlaska Marka Roku 2012. Relacja.

Już po raz dziewiąty wręczone zostały statuetki dla najlepszych instytucji promujących swoimi produktami województwo podlaskie. Muszę przyznać, że gdybym mogła, to wręczyłabym jedną z nich realizatorom konkursu, którzy stworzyli jeden z najlepiej działających projektów od lat. 

Gala wręczenia statuetek Podlaskiej Marki Roku 2012 odbyła się 25 kwietnia 2013 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Gości przywitał uroczyście Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański, a całą ceremonię poprowadził Waldemar Malicki, któremu towarzyszyła genialna Filharmonia Dowcipu.

Uroczysty, ale jednocześnie satyryczny charakter Gali udzielił się wszystkim. Zarówno osoby wręczające nagrody, jak i laureaci pokazali, że mają poczucie humoru. Widownia mogła usłyszeć, na przykład, sugestię od prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Hajnówce, że skoro nagrodzono już dwa ich produkty – twaróg tłusty (Podlaska Marka Roku 2010) i Ser Carski (Podlaska Marka Roku 2012), to w przyszłym roku można pomyśleć o pysznym maśle produkowanym w zakładzie. Za to rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis, rozbawił publiczność w czasie podziękowania za statuetkę. W momencie, gdy mówił, że traktuje to wyróżnienie jako dobrą wróżbę, stracił głos. Na szczęście okazało się to chwilową niedyspozycją i po chwili rektor dokończył, że wierzy, że statuetka przyniesie szczęście uczelni.

Nie brakowało również bardzo uroczystych podziękowań i wzruszających momentów. Dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Roberto Skolmowski, odbierając statuetkę, zadedykował ją 376. osobom tam pracującym i podkreślił, że marka to zaufanie, a operze zaufało, od otwarcia, 150 tysięcy osób. Za to Mirosław Angielczyk, twórca Podlaskiego Ogrodu Ziołowego, przyznał, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia, a także, że 15 000 zł to duża dla niego nagroda.

Bardzo ważnym wyróżnieniem jest Marka Roku 2012 przyznawana przez bezpośrednich odbiorców produktów, czyli Nagroda Podlaskich Konsumentów. W tym roku otrzymało ją Pogotowie Kulturalno-Społeczne za Original Source Up To Date Festival. Dj Ditek, który odbierał czek, podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, a szczególnie wolontariuszom, którzy poszli za nim w długą i ciężką podróż.

W czasie Gali rozdano również inne nagrody. Honorowym Obywatelem Województwa Podlaskiego Roku 2012 został Miś na miarę naszych czasów – Stanisław Tym – którego losy przedstawił marszałek Jarosław Dworzański. Wojewoda Podlaski Maciej Żywno wręczył natomiast statuetki w kształcie żarówki osobom, które mają tyle energii, że świecą i tym blaskiem przyciągają do siebie innych, za Inicjatywy Społeczne Roku 2012.

Laureaci konkursu Podlaska Marka Roku 2012:

  • Centrum Badań Innowacyjnych UMB – Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki
  • Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej
  • Ogród Botaniczny „Podlaski Ogród Ziołowy” – „Ziołowy Zakątek”, Angielczyk Spółka Jawna
  • Ser Carski z Hajnówki – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Hajnówce

 

Autor: Marta Czaczkowska (www.podrozeodkuchni.pl)

 

Możesz również polubić…