Kulinarnie Muzyka

Purim. Prezentacje świąt żydowskich w Tykocinie.

W  najbliższą sobotę, 15 marca,  w Tykocinie odbędą się obchody żydowskiego święta Purim, jednego z najważniejszych dni w roku dla wyznawców judaizmu. Nazywa się je żydowskim karnawałem lub Świętem Odmienionych Losów. Tego dnia Żydzi składają jałmużnę, obdarowują się prezentami, mężczyźni przebierają się za kobiety. Purim to jedno z najweselszych świąt żydowskich, przypadające miesiąc przed świętem żydowskiej Paschy, podczas którego społeczność żydowska wspomina historyczne zwycięstwo nad Hamanem i ocaleniem Żydów przed zagładą w V wieku przed naszą erą.
Z tej okazji Muzeum w Tykocinie zaprasza do Wielkiej Synagogi w Tykocinie, w sobotę 15 marca 2014 r. o godz. 12.00.

Na Podlasiu święto Purim chce przybliżyć jego mieszkańcom Muzeum Podlaskie we współpracy z Muzeum w Tykocinie, które przygotowało z tej okazji specjalne wydarzenie, na które zaprasza w niedzielę 15 marca o godz. 12.00 do Wielkiej Synagogi w Tykocinie. Organizatorzy chcą nawiązać do tradycji miasteczka, w którym przez kilka wieków istniała liczna społeczność żydowska. Muzeum w Tykocinie już od ponad 20 lat przygotowuje obchody żydowskich świąt.

W programie przewidziano m.in. śpiewanki nie tylko „purimowe” .  Warsztaty muzyczne, które skierowane są zarówno do młodzieży jak i dorosłych prowadzone będą przez artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie. Uczestnicy spotkania poznają ciekawą tradycję Święta Purim oraz zostaną włączeni do wspólnego śpiewania pieśni purimowych. Warsztatom towarzyszyć będzie świąteczny poczęstunek.

Data: 15.03.2014 r., godz. 12.00.
Miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie.
Wstęp wolny.
Więcej informacji pod numerem tel. tel. (85) 718 16 13, tel./fax. (85) 718 16 26, kom. 509 336 597.
Źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku.


Możesz również polubić…