MAMA i dziecko Wydarzenia

Rodzinna Niedziela w Ratuszu.

Zapraszamy do białostockiego Ratusza dzieci w wieku od 7 do 12 lat wraz z opiekunami na zajęcia interaktywne w oparciu o wystawę „Andrzej Strumiłło. Malarstwo, rysunek, książka, teatr, fotografia.”

Tematy zajęć interaktywnych:

Ilustrator w krainie baśni

5 stycznia 2014 r., godz. 12.00

Na zajęciach przeniesiemy się do tajemniczej krainy baśni. Pretekstem do tej podróży będzie zapoznanie się z prezentowanymi na wystawie książkami, do których ilustracje stworzył Artysta. Uczestnicy dowiedzą się na czym polega praca ilustratora i sami staną przed trudnym zadaniem: połączenia słowa i obrazu. W części plastycznej zilustrują baśń Hansa Christiana Andersena Mała Syrenka.

 

12 stycznia 2014 r., godz. 12.00

Muzealny teatrzyk kukiełkowy

Na zajęciach wkroczymy do świata teatru, który Artysta kreował za pomocą scenografii, kostiumów, lalek i plakatów teatralnych. Przyjrzymy się rysunkom z projektami lalek teatralnych i porównamy je z olbrzymimi lalkami, które zagrały w jednej ze sztuk na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku. W drugiej części zajęć wykonamy kukiełki głównych bohaterów książki Opowieści Klipa i Klapa, do której Artysta wykonał ilustracje.

 

19 stycznia 2014 r., godz.12.00

Zapiski z podróży

Ciekawość świata zaowocowała licznymi podróżami, z których najwięcej Artysta odbył do Azji. Na szlaku jego podróży znalazły się m.in.: Nepal, Indie, Japonia, Tajlandia, Wietnam, Mongolia, Chiny, Syria, Turcja, Syberia i Kaukaz. Stamtąd Artysta przywoził szkicowniki wypełnione portretami ludzi, których spotykał na swojej drodze, mijanymi krajobrazami, zachwycającymi detalami architektury. Rysunki wykonane czarnym tuszem na papierze będą dla uczestników zajęć inspiracją do zilustrowania fragmentów książek, w których podróż jest motywem przewodnim.

 

2 lutego 2014 r., godz. 12.00

Porządek i chaos – o kompozycji

Każdy obraz „zbudowany” jest z plam barwnych i linii, tworzących plastyczne kompozycje. Uczestnicy zajęć oglądając dzieła Andrzeja Strumiłły zgłębią tajniki przedstawiania elementów na obrazie, poznają różne rodzaje kompozycji oraz dowiedzą się, jak dzięki niej ukazywać dynamikę i statyczność, porządek i chaos, otwartość przestrzeni lub skupienie we wnętrzu dzieła. Następnie wykonają prace plastyczne z wybranym przez siebie układem elementów.

 

9 lutego 2014 r., godz. 12.00

Katalog wszechświata, czyli 25 wariacji na temat znikającego palca

Pretekstem do zajęć będzie zapoznanie się z cyklem „Katalog”, prezentowanym w sali nazwanej przez Artystę „miejscem do rozważań nad wszechświatem”. Cykl ów jest próbą uporządkowania i usystematyzowania przedmiotów istniejących i zmyślonych, a także pojęć w wariantach od 25 do 625 na jednej stronie. Na zajęciach zastanowimy się nad otaczającą nas rzeczywistością i sposobami jej przedstawiania. W części plastycznej uczestnicy spróbują sami – na wzór Artysty – pokazać jeden przedmiot w wielu odsłonach.

Czas trwania zajęć ok. 90 min.

Liczba uczestników w grupie do 15 osób.

Wstęp 3 zł, opiekunowie wstęp bezpłatny.

 

Informacje i zapisy:

Dział Promocji, Wystaw i Wydawnictw Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Ratusz, Rynek Kościuszki 10

tel. (85) 740-77-41 lub 509 336 740

 

 

Możesz również polubić…