Ciekawostki Na topie

Rusza program in vitro za 7 tys. zł.

Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami Ministra Zdrowia trzy tysiące par ma jeszcze w tym roku uzyskać dostęp do in vitro. Tak wynika z projektu programu Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego, do którego dotarł Dziennik Gazeta Prawna.

Projekt, który jest na etapie wewnętrznych konsultacji, może oczywiście jeszcze ulec zmianom, jednakże widać już konkretną wizję programu. Z informacji wynika, że koszt pojedynczego cyklu in vitro może wynieść maksymalnie 7510 zł. W ramach tego wliczone są:  m.in. sześć wizyt lekarskich, sześć badań USG i jedna punkcja.

W całym 2013 r. na in vitro zostanie przeznaczone 50 mln zł. Na program(trwający do końca czerwca 2016 r.) Ministerstwo Zdrowia chce wydać 260 mln zł. Pokryją one nie tylko koszty procedur medycznych, lecz także wynagrodzenia dla członków rady programowej, która ma całość kontrolować.

Finansowanie będzie na zasadzie bezpośredniego zakupu świadczeń zdrowotnych, będzie to finansowanie, a nie refundacja.

Są pierwsze recenzje programu. Agencja Oceny Technologii Medycznych sprzeciwia się wykluczaniu par, którym trzykrotnie nie powiodła się próba zapłodnienia in vitro.

 

Za: Dziennik Gazeta Prawna.

Możesz również polubić…