Kulinarnie Sztuka

Wyjedź Zostań. Wystawa w ramach cyklu „Wyjechani”

Poznaj historię tych, którzy wybrali życie z dala od rodzinnego miasta i tych, którzy zostali. Wystawa Wyjedź Zostań to opowieść o tęsknocie, poszukiwaniu własnych korzeni i o tym, że wszystko w życiu ma swoją cenę.

Autorem zdjęć prezentowanych w ramach wystawy Wyjedź Zostań jest Rafał Siderski – fotograf urodzony w Białymstoku, mieszkający w Warszawie, student ostatniego roku studiów magisterskich Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie, w Republice Czeskiej.

Sam autor tak mówi o genezie wystawy:  30 sierpnia 1992 roku wracaliśmy z niedzieli nad wodą. Gdy ktoś z domowników otwierał drzwi było słychać dzwonek telefonu. Pobiegłem odebrać. Myślałem, że dzwoni Tata ze Stanów. Zamiast Taty usłyszałem kobiecy głos proszący o kogoś dorosłego. Miałem 8 lat, a pani po drugiej stronie linii przekazała nam wiadomość, że mój Tata nie żyje. Wyjechał do Ameryki kilka lat wcześniej, znałem go tylko z kilku zdjęć i głosu w słuchawce. Teraz, gdy mam 28 lat zdałem sobie sprawę że praktycznie nie znam swego Taty. Są opowieści które słyszę od bliskich. Jest kilka zdjęć, u nas, u babci, u wujka. „Wyjedz Zostań” to moja próba poznania Taty. Kim był? Jak wyglądał? Co lubił, a czego nie? I wiele więcej pytań. Choć wiem, że pytania te pozostaną bez odpowiedzi, to staram się je poznać.

Cykl Wyjechani, którego wystawa Wyjedź Zostań jest trzecią odsłoną, to pomysł na zaprezentowanie białostockiej publiczności dzieł białostoczan, którzy mieszkają i tworzą poza rodzinnym miastem.

Data: 09.11.2012 – 05.01.2013 r.

Miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, Białystok.

Wstęp: wolny

Źródło: Centrum Ludwika Zamenhofa
Zdjęcie użyte w artykule: fot. Rafał Siderski

Możesz również polubić…