Patronaty Wydarzenia

8 marca – trzecia edycja projektu DZIEW/CZYNY.

8 marca rozpocznie się kolejna, już trzecia, edycja projektu DZIEW/CZYNY czyli  serii działań w przestrzeni miejskiej – o kobietach i nie tylko dla kobiet. Patronujemy wydarzeniu.

Dziew/czyny to oddolna inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet i mężczyzn mieszkających i działających w Białymstoku. Przedsięwzięcie propaguje współpracę białostoczanek w ramach kolektywnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym oraz koncentruje się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie.

Projekt powstał w 2012 roku, jako pomysł na alternatywne obchody Dnia Kobiet. Odbyły się wówczas m.in.: spacer śladami zasłużonych białostoczanek, śniadanie wegańskie i spotkanie w „czerwonym namiocie”. W zeszłym roku mieliśmy okazję brać udział w działaniach animacyjnych na osiedlach, warsztatach, panelach dyskusyjnych nt historii kobiet, zdrowia, intymności i seksualności, pokazach filmowych czy imprezach integracyjnych dla kobiet.

Przy tworzeniu tegorocznych DZIEW/CZYNÓW w szczególny sposób odwoływano się do postaci Zofii Nałkowskiej. „To ona – i jej poglądy – stały się dla nas inspiracją do budowania programu wydarzenia” – mówią organizatorzy. 8 marca zatem odbędą się wegańskie warsztaty kulinarne „Smaki Nałkowskiej i jarska kuchnia dwudziestolecia”, inspirowane kuchnią dwudziestolecia międzywojennego, interaktywne „Śniadanie z Nałkowską”, pokaz filmów „Zaangażowane projekcje” oraz impreza integracyjna PARTY NAŁ!kowska. Wydana również zostanie „Dziew/czyńska broszura”, dostępna w przestrzeni wydarzenia, zawierająca krótkie artykuły dotyczące tematyki tegorocznych wydarzeń.

Program szczegółowy wydarzeń:

Warsztaty kulinarne „Smaki Nałkowskiej i jarska kuchnia dwudziestolecia” – warsztaty  rozpoczną tegoroczną edycję DZIEW/CZYNÓW. Będzie to okazja do poznania przepisów i przygotowania z nich potraw, inspirowanych dwudziestoleciem międzywojennym. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki przygotują potrawy na śniadanie, które jest otwarte dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek Białegostoku.

Miejsce: Kawiarnio-księgarnia „Spółdzielnia”, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 8/1

 

„Śniadanie z Nałkowską” będzie to okazja, aby podyskutować przy wegańskich potrawach o kulturze jedzenia, posłuchać o zdrowym odżywianiu, zagrać w gry planszowe związane Nałkowską, a przede wszystkim będzie to okazja do spotkania i zintegrowania się przy wspólnym posiłku.

Miejsce: Kawiarnio-księgarnia „Spółdzielnia”, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 8/1
„Zaangażowane projekcje” – DZIEW/CZYNY szykują niespodziankę! 8 marca przez kilka godzin w jednym z białostockich lokali będzie można zasiąść w niestandardowej sali kinowej i obejrzeć krótkomatrażowe filmy, których tematyka, choć bliska i ważna naszemu życiu, nie jest popularna w mainstremowej telewizji. Prezentowane filmy będą lawirowały wokół tematów, które kręciły naszą tegoroczną matronkę, Zofię Nałkowską: prawa kobiet, współpraca kobiet i mężczyzn, zwierzęta, podróże, przyroda, zdrowie.

Miejsce: podane zostanie na kilka dni przed imprezą

 

Impreza integracyjna „PARTY NAŁ!kowska” to połączenie imprezy, na której zaprezentują się trzy najciekawsze podlaskie artystki i dj’ki (Anja Hordejuk, Joanna Zubrycka i Magdalena Gorbacz), ze slamem muzycznym – podczas którego scenę opanują zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści – wszyscy, którzy publicznie będą chcieli podzielić się swoją muzyczną twórczością. Całość odbędzie się w klimacie lat ’20, który idealnie oddaje atmosferę salonu literackiego prowadzonego przez matronkę tegorocznej edycji DZIEW/CZYNÓW – Zofię Nałkowską.

Miejsce: Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6

 

Dodatkowo:

„Dziew/czyńska broszura” to pierwszy numer broszury, która będzie wydawana przy okazji kolejnych edycji DZIEW/CZYNÓW. Będzie zawierała krótkie teksty dotyczące tematów i problemów podejmowanych przy danej edycji projektu. W pierwszym numerze będzie można przeczytać m.in. ciekawostki z życia polskich pisarek, poznać przepisy z czasów, kiedy żyła Nałkowska, dowiedzieć się jak reagować na seksistowskie zaczepki czy przeczytać historię o zwierzętach Nałkowskiej.

Broszura dostępna będzie we wszystkich miejscach dziew/czyńskich wydarzeń.

 

Wesprzyj DZIEW/CZYNY!

Aby zrealizować swoje pomysły DZIEW/CZYNY potrzebują Twojego wsparcia. Zainteresowanych współtworzeniem projektu zapraszamy na stronę  http://projektdziewczyny.wordpress.com

 

Możesz również polubić…