Sztuka

Festiwal Białystok Interphoto.

Białystok Interphoto to nowy, ważny punkt na kulturalnej mapie regionu i całej Polski. Festiwal, mający odpowiedzieć na lawinowo rosnącą popularność fotografii jako środka wyrazu artystycznego. Wydarzenie, które ma pomóc ustalić miejsce fotografii we współczesnym świecie. Białystok Interphoto to interdyscyplinarny festiwal. Będzie odbywał się co dwa lata.

Główna część festiwalu to prezentacja twórczości fotografów z Polski i z zagranicy podejmujących ważne tematy społeczne i tożsamościowe. Białystok Interphoto obok prezentacji zdjęć, to także różne działania jak warsztaty, przeglądy portfolio, konkursy szkolne, działania łączące fotografię z innymi dziedzinami sztuki, gry miejskie, panele, dyskusje, spotkania autorskie a także działania skierowane do lokalnej społeczności. To działania skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych.

Tematem przewodnim pierwszej edycji Białystok Interphoto jest szeroko rozumiane

Pogranicze.  *pogranicze to zarówno położenie geograficzne województwa a tym samym i miasta *pogranicze to sposób myślenia, życia i doświadczania rzeczywistości *pogranicze to pogranicze sztuk *pogranicze to tematy przekraczające/ łamiące wszelkie granice

Białystok Interphoto to nowy, ważny punkt na kulturalnej mapie regionu i całej Polski. Festiwal, mający odpowiedzieć na lawinowo rosnącą popularność fotografii jako środka wyrazu artystycznego. Wydarzenie, które ma pomóc ustalić miejsce fotografii we współczesnym świecie. Białystok w ciągu kilku ostatnich lat przestał być kulturalną pustynią.  Białystok Interphoto nie ogranicza się jedynie do zebrania w jednym miejscu i czasie kilku sławnych artystów, ale podejmuje trud wytyczenia nowych szlaków, wskazania nowatorskich trendów i odkryciu nieznanych dotąd lądów.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2-29 września.

Podczas Białystok Interphoto zostaną zaprezentowani fotografowie z Polski, Czech, Litwy i Białorusi, Niemiec m.in. Gintaras Cesonis, Natalia LL, Tomasz Michałowski, Grzegorz Przyborek, Andrzej Różycki, Igor Savchenko,  Marian Schmidt, Sputnik Photos, Marek Szyryk, Stanisław J.Woś, a także studenci Łódzkiej Filmówki oraz Instytutu Twórczego Fotografii w Opawie.

Białystok Interphoto to także liczne warsztaty jak: fotografii analogowej, fotoedycji, fotografii poklatkowej, street art’owe czy kuratorskie. Nabór na warsztaty rozpocznie się we wrześniu!

Białystok Interphoto to również spotkania z artystami, przegląd portfolio, pokazy filmów, działania na osiedlach, wystawy w centrum miasta, a na zakończenie piknik fotograficzny!

Białystok Interphoto organizowany jest przez Forum Fotografii i Multimediów oraz Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Dialogu 9/12.

Współorganizatorami są placówki działające w Białymstoku: Akademia Fotografii i Przedsiębiorczości,  Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne, Białostocki Ośrodek Kultury, Białostocki Teatr Lalek, Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia, Dom Kultury „Śródmieście”, Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Galeria Agart, Galeria Arsenał , Galeria im. Sleńdzińskich, Młodzieżowy Dom Kultury, Politechnika Białostocka, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku, Urzędu Miasta w Białymstoku, a także ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Litewskiej  oraz Czeskiego Centrum w Warszawie oraz środków poszczególnych instytucji kultury i galerii z Białegostoku oraz z dotacji sponsorskich.

Więcej szczegółów na: http://www.interphoto.pl

Możesz również polubić…