Ciekawostki Wydarzenia

Goździk, rajstopy… a może kawa?

Ponoć dla dżentelmena Dzień Kobiet trwa cały rok. 8 marca to jednak szczególna okazja, w której każda przedstawicielka płci pięknej lubi poczuć się rozpieszczoną. Wszystkim, panom nas czytającym,  podpowiadamy, jak sprawić, aby na ustach bliskich pań zagościł uśmiech.

Ustanowiony dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy pracownic fabrycznych w 1908 roku. Gloryfikujący przodownice pracy PRL-u, którym gromadnie wręczano goździki. Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, choć jest bodźcem do podejmowania corocznych dyskusji na temat równouprawnienia, dziś stanowi przede wszystkim okazję do sprawiania Paniom drobnych przyjemności i wspólnego celebrowania ich święta. Żona, mama, siostra, przyjaciółka – każda z nich zasługuje na dowód sympatii w postaci życzeń, prezentu czy przygotowanej specjalnie na tę okazję niespodzianki. I choć bukiet kwiatów czy czekoladki to sprawdzony sposób na podarunek, dziś w cenie są upominki zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Wśród nich dużą popularnością cieszą się prezenty kawowe. Jakie są ich zalety?

Łyk kawy na dobrą pamięć i samopoczucie

Powszechnie wiadomo, że kawa wpływa pozytywnie na koncentrację. Zawarta w niej kofeina blokuje bowiem receptory nerwowe odpowiedzialne za uczucie zmęczenia. Zaskakuje natomiast fakt, że ma ona pozytywne oddziaływanie na pamięć, ale… tylko kobiet! Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych we Francji, regularne picie kawy i napojów kofeinowych w umiarkowanych ilościach przyczyniło się do poprawy wyników testów pamięciowych pań w starszym wieku. Co ciekawe, prawidłowość ta nie miała odzwierciedlenia w przypadku biorących udział w badaniu mężczyzn.

– „Mała czarna” to także dobry sposób na poprawę nastroju. Zawarta w kawie kofeina podnosi bowiem poziom serotoniny, tzw. „hormonu szczęścia” – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. –  Kobiety spożywające ponad dwie filiżanki dziennie są również w mniejszym stopniu narażone na depresję – dodaje. Teza ta znajduje potwierdzenie w wynikach badań przeprowadzonych przez Harvardzką Szkołę Medyczną. W porównaniu do pań niepijących kawy, ryzyko depresji wśród kawoszek było aż o 20% niższe. Trudno przecenić pozytywny wpływ na samopoczucie regularnego picia małej czarnej. Powstaje jednak pytanie – w jakiej postaci najlepiej serwować ją w ten szczególny dzień?

Kawę z mlekiem raz, proszę!

Wśród preferowanych przez płeć piękną napojów kawowych, największą popularnością cieszą się te z dodatkiem mleka – cappuccino czy latte macchiato. – Dobrym pomysłem na podarunek z okazji Dnia Kobiet będzie więc delikatna mieszanka, zapakowana  w elegancką puszkę – podpowiada Joanna Sobyra z Segafredo Zanetti Poland. – Paniom do gustu przypadną również kompozycje z nutką czekolady, miodu lub owocowym posmakiem, które przełamią tradycyjny smak kawy – dodaje. Wśród zwolenniczek samodzielnego przyrządzania ulubionego napoju w domowych warunkach, uznanie znajdzie tradycyjna włoska kafetiera. Urządzenie dostępne w przystępnej cenie, umożliwia łatwe zaparzenie aromatycznego i esencjonalnego naparu. W zestawie z elegancką porcelanową filiżanką  z dedykowanym nadrukiem, będzie stanowiło trafiony prezent dla kawoszki w każdym wieku.

8 marca to także dzień, w którym panie same mogą zorganizować sobie drobne przyjemności, na które zwykle nie mają czasu. Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że prawie połowa ankietowanych na odpoczynek może przeznaczyć mniej niż trzy godzinny dziennie. Wyjście do kina z przyjaciółką, spotkanie w kawiarni czy zajęcia taneczne – Dzień Kobiet obfituje w atrakcyjne propozycje dedykowane płci pięknej. Przy tej okazji nawet kawowy deser z bitą śmietaną, w rozmiarze XXL jest jak najbardziej wskazany!

Możesz również polubić…