Sztuka

HUBERT CZEREPOK – Historia i utopia

Jeszcze tylko do 19 maja 2013 będzie można obejrzeć wystawę Huberta Czeropoka pt. „Historia i utopia”. Warto wybrać się zatem w weekend do Galerii Arsenał Elektrownia.

Hubert Czerepok to artysta urodzony w 1973 r., który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2002–2003 studiował w Jan Van Eyck Academie w Maastricht, a w latach 2004–2005 w Higher Institute for Fine Arts Flanders w Antwerpii. W latach 2000–2002 razem ze Zbigniewem Rogalskim tworzył duet artystyczny Magisters. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Jego twórczość obejmuje różne media: od prac wideo, animacji, filmów found footage poprzez instalacje, fotografie, rysunki, neony po realizacje w przestrzeni publicznej. W swoich pracach skupia się na znajdowaniu i analizowaniu sytuacji niejednoznacznych, problematycznych, niepokojących.

Najnowszy projekt Historia i utopia tropi historie autentyczne, choć na pozór nieprawdopodobne, jak również takie, które mogłyby okazać się prawdziwe. Dokumenty i materiały archiwalne mieszają się z kreacjami i fałszywkami. Artysta odsłania rzeczy, o których czasem wolelibyśmy nie wiedzieć, nie pamiętać.

Na wystawie prezentowany jest m.in. projekt Haunebu, rezultat wielomiesięcznych poszukiwań śladów istnienia tajemniczej Wunderwaffe (niem. „cudownej broni”) – pojazdu przypominającego latający spodek, o napędzie antygrawitacyjnym – którą naziści podobno wynaleźli pod koniec II wojny światowej i przetransportowali do swej bazy na Antarktydzie.

Z kolei wideo Sięgnąć gwiazd nawiązuje do programu budowy rakiety meteorologicznej, prowadzonego w latach 60. XX w. przez Instytut Lotnictwa w Warszawie. Program został zamknięty pomimo wyraźnych sukcesów naszych naukowców.

Takich prezentacji na wystawie odnajdziecie znacznie więcej. Polecamy.
Miejsce: Galeria Arsenał Elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej.

Wystawa czynna: wtorek – niedziela 10:00-18:00

Wstęp bezpłatny: czwartek 10:00-18:00

Możesz również polubić…