Aktualności Sztuka

Lód w słońcu, wystawa Petera Böhnischa w Arsenale.

„Lód w słońcu“ (Eis in der Sonne) to pierwsza europejska wystawa indywidualna niemieckiego artysty Petera Böhnischa poza rodzinnym krajem.

Od 25 stycznia 2013 w Galerii Arsenał w Białymstoku można będzie obejrzeć zarówno najnowsze prace na płótnie, jak i wcześniejsze rysunki autora. Jak piszą organizatorzy wystawy w dziełach Petera Böhnischa metaforyczność obrazowania i umiejętne użycie materiałów tworzą wizjonerską symbiozę.  Chociaż sceny widoczne na obrazach są wytworem fantazji, a konteksty pozostają zagadkowe, to jednak można tu rozpoznać wpływy mistycyzmu, zarówno z Zachodu jak i Dalekiego Wschodu. Punktem wyjścia dla tych obrazów jest możliwość kosmicznej harmonii – tak samo w tytule wystawy wspomina się o zmiennych stanach skupienia i elementarnym prapoczątku jako spójnej całości. Pomiędzy sprzecznością a równoczesnością przemiany i trwania rozciąga się napięcie, które charakteryzuje obrazy Petera Böhnischa.

Peter Böhnisch urodził się w Waiblingen, mieszka i pracuje w Berlinie. Studiował w Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe pod kierunkiem Andreasa Slominskiego i Anselma Reyle. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w Städtische Galerie w Waldkraiburgu, Kunsthalle w Bremerhaven, Sammlung Falckenberg w Hamburgu, Musée d´Art Contemporain w Bordeaux, a także w galerii LeRoy Neiman Center for Print Studies na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W 2011 roku fundacja Silvii i Helmuta Wicklederów w Leinzell wyróżniła Petera Böhnischa stypendium rezydencyjnym. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach w wielu krajach.

Data: 25 stycznia – 24 lutego, wernisaż  o 18:00.

Miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, 15-222 Bialystok.

Wystawa czynna: wtorek – niedziela 10:00-18:00.
Wstęp bezpłatny: czwartek 10:00-18:00.

Źródło: www.galeria-arsenal.pl

Możesz również polubić…