Aktualności MAMA i dziecko Patronaty Polecamy

Patronujemy akcji Kuferek Muzealnego Detektywa.

Przekonać dziecko do oglądania obrazów – nie jest to łatwe zadanie. Dobrze zapewne niektórzy wiedzą o tym z doświadczenia. A gdyby tak spróbować zrobić to inaczej? Przekonaj się jak i skorzystaj z nowej, intrygującej formy rodzinnego zwiedzania Galerii Malarstwa Polskiego przygotowanej przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku.

Powszechnie wiadomo, że nie jest łatwo zainteresować dziecko sztuką. Wielu rodziców nie jeden raz próbowało i poległo na starcie. Niektórzy twierdzą, że dziecko nie odnajdzie nic ciekawego w obrazie wiszącym na ścianie a na wizyty w galeriach sztuki jest zbyt wcześnie. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że dziecko można zainteresować sztuką w prawie każdym wieku.

Aby zainteresować dziecko malarstwem należy odwoływać się do jego potrzeb bycia kreatywnym czy do potrzeby działania ,jaką ma w sobie każde z nich. Pamiętajmy tu jednak, że w różnym wieku dziecko interesować będzie się czym innym. Aby móc mówić o malarstwie z dziećmi w sposób świadomy, warto zatem nabyć odrobinę wiedzy z zakresu psychologii rozwojowej dziecka.

Psychologowie twierdzą, że dzieci mogą oglądać każdy rodzaj malarstwa nawet abstrakcyjnego. Najlepiej jednak kłaść większy nacisk na dzieła będące bliżej ich możliwości percepcyjnych  uwzględniających stopień ich rozwoju i stanowiący o ich zainteresowaniach. I tak pamiętajmy, że dzieci w przedziale wiekowym do 7  lat uwielbiają kolory żywe, są wrażliwe na obrazy przedstawiające sceny z życia codziennego. Dziecko w wieku 8-10 lat lubi obrazy kolorowe, przedstawiające ludzi  wyrażających uczucia kontrastowe tj. śmiech czy płacz a także przedstawiające herosów i monstra. W wieku 11-13 lat dziecko zaczyna interesować się tym co dotyczy jego ulubionego artysty, życia, twórczości, używanych technik itd.  Ta wiedza w połączeniu z pomysłem na kreatywne wciągnięcie dziecka w zabawę ze sztuką z pewnością przyniesie ciekawą formę spędzania czasu dla całej rodziny. Z czasem może nawet przerodzić się w prawdziwą malarską pasję!

Aby ułatwić rodzicom pracę i zainteresować dzieci sztuką Muzeum Podlaskie postanowiło wciągnąć maluchy do pewnej gry, do zabawy z Kuferkiem Muzealnego Detektywa, która poprowadzi dzieci przez muzealny świat malarstwa.

Kuferek Muzealnego Detektywa to samoobsługowy kuferek z różnymi gadżetami, materiałami plastycznymi oraz instrukcjami do samodzielnej zabawy na wystawie stałej Galerii Malarstwa Polskiego. W Kuferku znajdują się m.in. ozdobna rama, zaszyfrowany list, lupa, bransoletka, puzzle i miniaturowy Ratusz. Do każdego z przedmiotów przyporządkowane zostaną zadania związane z poszczególnymi obrazami oraz pytania i ćwiczenia plastyczne prowokujące do twórczego myślenia i działania. Dzięki specjalnie przygotowanym zagadkom, zwykłe zwiedzanie zmieni się w fascynującą, detektywistyczną wyprawę.  Dzieci będą odgadywać czym jest sygnatura, ile martwych natur znajduje się na muzealnej Galerii czy też jakie elementy biżuterii mają na sobie portretowane postaci? Podpowiedzi będzie można odnaleźć właśnie w Kuferku .

Ta najnowsza propozycja Muzeum Podlaskiego w Białymstoku skierowana jest do rodzin z dziećmi odwiedzających Ratusz – siedzibę główną Muzeum. Od połowy marca 2013 r. Kuferek będzie czekał nieodpłatnie na zwiedzających w holu Ratusza po to, aby zwiedzanie Galerii uczynić jeszcze ciekawszym i dostrzec szczegóły, na które zwykle nie zwracamy uwagi.

Kuferek Muzealnego Detektywa jest w Muzeum Podlaskim kolejną odsłoną trwającej od początku 2012 r. akcji pod hasłem „Z Hermesem w Muzeum”. W ramach tego przedsięwzięcia prowadzone są zajęcia edukacyjne realizowane w oparciu o postać wcielającego się w muzealnego „przewodnika” greckiego boga podróżników i kupców Hermesa, którego zabytkowa rzeźba znajduje się w białostockim Ratuszu.

Serwis Kobiecy Białystok objął patronatem akcję Kuferek Muzealnego Detektywa.

Zachęcamy rodziców z dziećmi do kreatywnego zwiedzania Muzeum!

 

Data: od 15.03.2013 r. w godz. 10:00 – 17:00 – wtorek – niedziela.

Miejsce: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Ratusz Miejski, ul. Rynek Kościuszki 10.

Wstęp: bilet normalny 6 zł, bilet ulgowy 3 zł, bilet rodzinny 12 zł (dorośli i dzieci, maksymalnie 5 osób).

Wypożyczenie kuferka jest bezpłatne. Jedynym warunkiem jest zakup biletu wstępu na wystawę oraz pozostawienie przez rodzica lub opiekuna w kasie Muzeum dowodu tożsamości.

 

 

Możesz również polubić…