Patronaty Wydarzenia

Czytaj polskie pisarki.

„Czyta/my Dziew/czyny: Zofia Nałkowska” to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo oraz zachęcająca do poznawania twórczości polskich pisarek. Organizowana jest w ramach projektu DZIEW/CZYNY.

Tegoroczna, pierwsza edycja akcji, dotyczy twórczości jednej z najwybitniejszych polskich pisarek XX wieku – Zofii Nałkowskiej. W 2014 roku będą miały miejsce dwie rocznice związane z jej życiem: 130 rocznica urodzin i 60 rocznica śmierci. Jest to dobry moment, aby każda osoba mogła już teraz połknąć bakcyla czytania Nałkowskiej. Nie jest ona tylko autorką szkolnych lektur: “Granicy” i “Medalionów”, ale też autorką kilku tomów “Dzienników”, dramatów jak “Dom Kobiet” czy opowiadań jak “Między zwierzętami”. Życie Nałkowskiej to nie tylko życie pisarki i dramatopisarki, to też życie kobiety angażującej się społecznie, posłanki i członkini Polskiej Akademii Nauk.

Już dziś, 6 grudnia, rusza nabór chętnych, a cała akcja czytelnicza rozpoczyna się w dniu imienin Zofii – 18 grudnia!

Organizatorom zależy, aby w akcję włączyło się jak najwięcej osób, których zadaniem będzie przeczytać przynajmniej jedną, wybraną przez siebie książkę Zofii Nałkowskiej. Czekają na młodszych i starszych i zachęcają do wspólnego czytania! Mile widziane są osoby, które twórczość Nałkowskiej mają “w jednym palcu”! Na przeczytanie książek jest miesiąc.Na zakończenie osoby uczestniczące w akcji podzielą się swoimi wrażeniami z lektury! Można nagrać filmik, zrobić plakat, mema, napisać opowiadanie, piosenkę, wiersz czy namalować obrazek. Ale przede wszystkim zachęcamy do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 18 stycznia 2014 roku w Białymstoku i będzie miało formułę otwartego klubu dyskusyjnego o twórczości Nałkowskiej.

Zgłoszenia przyjmowane są do 17 grudnia na adres: dziewczynska.poczta@gmail.com w tytule maila wpisując “czytamy”.

W zgłoszeniu trzeba też zaznaczyć, którą książkę chce się przeczytać. Pełna lista dostępna jest na www projektu: http://projektdziewczyny.wordpress.com


Projekt DZIEW/CZYNY to oddolna inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet i mężczyzn mieszkających i działających w Białymstoku. Propaguje współpracę kobiet w ramach kolektywnych działań o charakterze kulturalnym i społecznym oraz koncentruje się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet i mężczyzn w społeczeństwie. W przyszłym roku odbędzie się 3. edycja DZIEW/CZYNÓW.

Możesz również polubić…