Sztuka

21- 27.03. – Ze sztuką po drodze. Przegląd teatralny tygodnia.

Przed Wami kolejne wyjątkowo kulturalne propozycje na nadchodzące  – i chciałoby się powiedzieć, “wiosenne” – dni.

Tym razem zapraszamy Was na premierowy spektakl w białostockim Teatrze Dramatycznym, koncert, w którym młodzi artyści zmierzą się z twórczością Stanisława Staszewskiego oraz cztery inne, powracające na sceny, przedstawienia.

Teatr Wierszalin: “Bóg Niżyński” (reżyseria: Piotr Tomaszuk)
Odważny spektakl podejmujący trudne kwestie grzechu i świętości, wiary i zwątpienia. Sztuka jest  inspirowana “Dziennikami” Wacława Niżyńskiego – jednego z najwybitniejszych rosyjskich tancerzy i choreografów baletu XX w. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen trwa nabożeństwo żałobne poświęcone pamięci twórcy Baletów Rosyjskich, Sergiusza Diagilewa.  Dla Niżyńskiego to moment niezwykle osobisty – zmarły był nie tylko jego mentorem, ale i kochankiem…
Data: 23-24 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00.

Białostocki Teatr Lalek: ”Texas Jim” (reżyseria: Paweł Aigner)
W samo południe w miasteczku Bangtown do pojedynku stają: jeden z bezwzględnych Braci Brozerów, Kain oraz ostatni uczciwy kowboj na Dzikim Zachodzie, Texas Jim. Ostatni prawy i uczciwy Kowboj na Dzikim Zachodzie… Adaptacja sztuki Pierre Gripariego w reżyserii Pawła Aignera to spektakl, jakiego w białostockim teatrze jeszcze nie było. Atutem przedstawienia są ciekawe postacie, imponująca scenografia i niecodzienne projekcje filmowe.
Data: 23-24 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 18.00

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki: “Rozkłady jazdy” (reżyseria: Petr Zelenka)
Premiera. Jeśli od komedii granej w siedmioosobowej obsadzie odjąć pięciu aktorów, wynikiem będą kłopoty. Jeśli dodać do nich rozwód pozostałej dwójki aktorów, wynikiem będą ogromne kłopoty. Pomnożone przez luki w pamięci głównego wykonawcy dadzą wynik z wieloma niewiadomymi… W tym spektaklu wszystko stoi na głowie, a jej bohaterowie są zmuszeni podejmować trudne, życiowe wybory.
Data: 23-24 marca 2013 r. (sobota, niedziela), godz. 20.00

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza: „Piosenki Taty Kazika – w ramach ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru”
Studenci Akademii Teatralnej biorą na warsztat utwory Stanisława Staszewskiego – polskiego poety i barda, ojca Kazika Staszewskiego. Takie utwory jak “Celina” czy “Baranek” za sprawą interpretacji Kultu, Jacka Kaczmarskiego czy zespołu Elektryczne Gitary, zna chyba każdy. Na odkrycie przez słuchaczy czekają pozostałe  – jak choćby “Inżynierowie z Petrobudowy”, “Bal kreślarzy”, “Marianna”, “Nie dorosłem do swych lat” czy “Życie erotomana”…
Data: 23 marca 2013 r. (sobota) godz. 18.00

Opera i Filharmonia Podlaska: “Korczak” (reżyseria: Roberto Skolmowski)
Lekarz, pedagog, pisarz, publicysta i działacz społeczny – takimi słowami można byłoby opisać Janusza Korczaka. W musicalu tytułowa postać pełni rolę narratora, który spisując swoje wspomnienia opisuje lato spędzone z dziećmi na obozie w Różyczce i losy poszczególnych swoich podopiecznych. Sam spektakl to – jak mówi jego reżyser – przypowieść o potędze życia, sile wiary i wielkości człowieka. Na uwagę zasługują zwłaszcza biorące udział w musicalu Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz dzieci i młodzież wyłonione podczas castingu.
Data: 24 marca 2013 r. (niedziela), godz. 18.00

Teatr Trzyrzecze: “Blackbird”  (reżyseria: Konrad Dulkowski)
Spektakl wg dramatu Davida Harrowera, w którym dwójka bohaterów co chwila wymienia się rolami kata i oprawcy. 15 lat temu dwunastoletnia Una uciekła z trzydziestoletnim Rayem ze swego rodzinnego miasteczka. Myślała, że go kocha i była przekonana, że on kocha ją. Niedługo później ich złapano – Ray trafił do więzienia, a Una ona w gabinetach psychoterapeutów miała zastanawiać się co naprawdę ich łączyło. Czy był jej ukochanym, czy może raczej był pedofilem, który zniszczył jej życie?
Data: 25 marca 2013 r. (poniedziałek), godz. 19.00

Możesz również polubić…